Аналіз води зі свердловини

Власна свердловина не є запорукою того, що до вас на ділянку буде надходити корисна чиста вода. Хімічний склад рідини постійно змінюється, іноді збільшується вміст шкідливих домішок. Це не залежить від глибини виритого колодязя, оскільки підземні джерела можуть забруднюватися в різних місцях. Тому важливо регулярно проводити аналіз води, щоб уникнути проблем зі здоров’ям.

Коли потрібно робити аналіз води з свердловин

В першу чергу власникам свердловини слід самостійно провести найпростіші тести для визначення якості що надходить на ділянку рідини. Спочатку налийте її в прозору посуд і подивіться крізь джерело світла. У банку не повинно бути сторонніх часток, а прозорість розчину не повинна викликати сумнівів. Відсутня неприємний запах.

Наступний спосіб перевірки – кип’ятіння. Після нагріву поверхня повинна залишатися рівною. Якщо утворилася тонка кольорова плівка, це говорить про наявність нафтопродуктів. Найчастіше таке трапляється на ділянках, розташованих у жвавих автострад. Про наявність шкідливих домішок або хвороботворних мікроорганізмів сигналізує неприємний присмак.

Але всі ці способи визначення якості не дадуть повного уявлення про склад. Для його визначення необхідно зробити аналіз води в спеціалізованій лабораторії.

Де можна зробити аналіз

Тести на встановлення якості проводять фахівці санітарно-епідеміологічної служби. Вважається, що в лабораторії СЕС дадуть максимально повне уявлення про хімічний та бактеріологічний склад.

Останнім часом власники ділянок вважають за краще проводити перевірку в приватних лабораторіях. Їх досить багато навіть в малонаселених містах. Вони проведуть тестування, але не завжди акредитовані для складання офіційного протоколу.

Які показники слід оцінити

Існують різні види тестування, що виявляють ті чи інші показники. Основні різновиди досліджень:

  • органолептичні (оцінюється колір, запах, смак);
  • хімічні (перевіряють жорсткість, наявність нафтопродуктів, рівень заліза, нітратів, марганцю, рівень pH і ін.);
  • бактеріологічні (виявляють потенційно небезпечні мікроорганізми);
  • радіологічні (актуально для населених пунктів, розташованих поблизу від АЕС, визначають кількість радіонуклідів);
  • токсикологічні (оцінюється наявність важких домішок).

Фахівці можуть провести дослідження окремо на бактеріологічний або хімічний склад, а можуть зробити повний аналіз води.

етапи аналізу

Перед відправкою рідини на перевірку слід взяти проби. Якщо послуга по виїзду на будинок в лабораторії не передбачена, потрібно зробити це самостійно. Використовуйте для цього скляну або пластикову ємність невеликого об’єму. Можна придбати спеціальну стерильну банку. Але не можна наливати пробу в використану пляшку з-під лимонаду. Наберіть воду в той день, коли поїдете здавати її на дослідження.

Перевірку проводять в декілька етапів, в залежності від того, який різновид перевірки ви вибрали:

  1. Вивчають органолептичні властивості (смак, колір, запах, прозорість). Присутність або відсутність стороннього запаху перевіряють двічі. Для цього рідину нагрівають, оскільки підвищення температури виявляє неприємний запах. Також на цій стадії можна встановити, які бактерії або інші мікроорганізми є його джерелом. Органолептично дослідження є найменш інформативним, оскільки виявляє лише 3% всіх речовин, які можуть міститися в складі.
  2. Хімічне тестування дозволяє дізнатися жорсткість, рівень pH, концентрацію природних мікроелементів. Рівень гранично допустимої концентрації встановлений нормами СанПіН.
  3. Важливий етап дослідження – виявлення бактеріологічного складу. Визначається наявність вірусів, паличок, патогенних мікробів і бактерій. Проби досліджують на різні збудники. Деякі з них завдають шкоди при вживанні води всередину, інші здатні зробити негативний вплив при контакті зі шкірою. Найбільш поширені патогени – сальмонела і кишкова паличка.
  4. Радіологічний і токсикологічний аналіз проводять в екологічно неблагополучних місцевостях.

Фахівці рекомендують проводити комплексне дослідження води зі свердловини, оскільки тестування окремих показників не дає повного уявлення про склад рідини.

Вартість аналізу води зі свердловини

Остаточна ціна залежить від того, який вид аналізу ви віддали перевагу. Можна замовити окремо бактеріологічне дослідження, якщо поруч з ділянкою розташовуються звалища, вигрібні ями, сільгосппідприємства з великою кількістю відходів. Середня вартість тестування – 2 тис. Руб.

Дослідження на хімічний склад обійдеться в 2 рази дешевше (оцінюються 9 основних показників, в тому числі рівень pH, залізо, марганець). За бажанням замовника в лабораторії оцінять інші хімічні показники, але вартість аналізу зросте в 2 – 3 рази.

Якщо ви вирішите перевірити рідина на відповідність усім критеріям якості, це обійдеться дорожче – 5 – 7 тис. Руб.

Як вибрати надійну лабораторію

По-перше, слід дізнатися, чи пройшло установа офіційну акредитацію. У таких організацій рівень довіри вище. Вони наділені повноваженнями видавати офіційні висновки про склад, що мають юридичну силу. Правда, тут є певний нюанс – акредитовані лабораторії підвищують вартість послуг. Якщо ви хочете провести тестування лише в особистих цілях, зверніться в неакредитованих. Це дозволить заощадити.

Довірою клієнтів користуються установи при галузевих НДІ, пов’язаних з водопостачанням. У них також є акредитація. Однак не всі вони приймають замовлення від приватних осіб, вважаючи за краще працювати з великими підприємствами.

Найпростіше вибрати незалежну лабораторію, яка працює на ринку послуг кілька років. Ознайомтеся з обладнанням, що використовується для проведення тестів, уточніть, виїжджають чи фахівці додому і чи далеко потрібно везти проби, якщо послуга виїзду не передбачена. Важливу роль відіграє вартість дослідження. Багато лабораторій пропонують знижки при замовленні комплексного тестування.

Якщо ви не довіряєте офіційним установам або у вас не вистачає часу на відправку проб, придбайте прилад TDS-метр. Він призначений для експрес-тестування води в домашніх умовах. Устаткування визначає жорсткість, виявляє наявність шкідливих домішок.

Користуватися приладом досить просто. Необхідно опустити електроди в наповнений стакан. На дисплеї відобразиться значення. Передбачені різні норми для визначення якості, починаючи від оцінки «відмінно», закінчуючи показником «технічна рідина».

Якщо ви користуєтеся водою з артезіанської свердловини, не слід розраховувати на те, що вона буде належної якості лише тому, що не є водопровідної. Сьогодні підземні джерела можуть бути забруднені не менше, ніж річки або озера. Тому важливо регулярно проводити хімічний і бактеріологічний аналіз рідини, а в регіонах з неблагополучною екологічною обстановкою – ще і радіологічний і токсикологічний.

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *