Фільтри для очищення води зі свердловини

Вода надходить в будинок з свердловини, обов’язково повинна проходити багаторівневу очистку, від домішок. В якості фільтра можна використовувати різні природні підручні компоненти: пісок, глину, марганцівку, бактерії, сірководень і так далі. Також спеціальні готові фільтри для очищення води. Це ще не весь список методів. Виходячи зі ступеня забрудненості вибирається обладнання і спосіб.

Якість води з свердловин

Свердловина – це найменш небезпечне джерело води на відміну від колодязя, якщо порівнювати з санітарної точки зору. Вона закрита і ризик впровадження в неї зовнішніх забруднень значно менше. Хімічний і мікробіологічний показник залежить безпосередньо від типу свердловини.

 1. Абиссинский колодязь. Глиб його приблизно 8-12 метрів. В основному вода в такому колодязі сні сильно мінералізована, відносно чиста. Але її мікробіологічний склад залишає бажати кращого, тому що не завжди відповідає нормам. У ній можлива присутність різних представників, що відносяться до азотної групи пестицидів і інших забруднень з грунту. Вона чистіше артезіанської, але іноді в такому джерелі азотна підгрупа і кальцій.
 2. Артезіанська свердловина найглибша. Як правило, вона ідеальна по своїй мікробіології, часто мінералізована. У воді цієї свердловини присутні жорсткі солі, наприклад, кальцій, сірководень, неорганічне залізо і марганець. Вода не каламутна, але забарвлюється і після процесу відстоювання. Якщо така питна рідина знаходиться в чайнику або санітарній техніці, на стінках посуду формується коричневий або чорний наліт.

В незалежності від різновиду свердловини перед її використанням потрібно відвести воду на аналіз в спеціальну лабораторію і провести комплексну очистку води зі свердловини – позбавити воду від жорсткості. Відзначимо, що більшість свердловин роблять не дуже глибокими, максимум до 45 метрів, так як артезіанське буріння – трудомісткий процес, що вимагає обов’язкового оформлення спеціального дозволу.

Якість визначається по нижче перерахованим критеріям:

 • кольоровість;
 • мутнувате;
 • залізо загальне;
 • жорсткість;
 • хлориди;
 • нітрати і нітрити;
 • аміак;
 • окислюваність;
 • луги і рН;
 • наявність мікро бактерій.

Типи використовуваних фільтрів

Фільтри грубої очистки для води зі свердловини бувають сітчасті, касетні (ще називають патронними) або засипні. Сітчасті найбільш часто ставлять безпосередньо в свердловині. Такі очисники – порожнистий трубопровід дещо меншою окружності, ніж стовбур свердловини. У стінах трубопроводу просверливаются отвори або проробляються щілинки (геометрію труби роблять в залежності від грунту), зверху намотана дріт, а по ній сітка. Осередок сітки вибирають виходячи з типу грунту водоносного шару. Її мета – не пропускати забруднення і водночас не забиватися. На цьому етапі затримуються великі частки. Основна маса твердих забруднень піднімається на поверхню і усувається в ході подальшого очищення.

Іноді неможливо поставити фільтр в свердловині. Тоді очищення переміщують на поверхню. Тоді доводиться використовувати касетний або засипної фільтр. У касетному знаходиться знімний картридж – мембранна система і дрібне вугілля з деревини, на куди осідають великі забруднення і пісок.

У засипних фільтрах ємність засипають сипучим сировиною-фільтраторів: піском, дрібною черепашкою, спеціальні фільтрати. У них простий фільтра – бочка з піском, у якого є функція промивання. Один момент: якщо у воді присутня багато заліза, краще засипати спеціальний фільтрат, тому що він є очищувачем, окислюючими розчинене залізо і марганець, змушує ці елементи осідати. Якщо засипати такий фільтр дрібними компонентами, він буде затримувати дрібні включення. Можна поставити відразу два таких фільтра, але з різною засипанням.

Очищення від піску

Первинне очищення від частинок піску, шматочків глини та інших великих включень, здійснюється фільтром грубого очищення, опущеним в свердловину. Це звичайний механічний фільтр грубого очищення. Він складається з перфорованої зони, покритої дрібною сіточкою і відстійника. У міру засмічення і зменшення потоку одержуваної води, його потрібно очищати. Промислові фільтри випускаються різних типів конструкції. Сітчастий, матеріал фільтруючого елемента сітка з нержавіючого металу. Дротяний, щілинний або комбінований з гравійної набиванням. Фільтр може бути самоочищається. Для неглибоких свердловин оптимально використовувати фільтруючий матеріал з нержавіючої сталі або пластиковий. Фільтр грубої очистки можна виготовити в домашніх умовах.

Якщо суспензії багато, потрібно встановити не один фільтр, інакше він швидко заб’ється. Краще поставити систему з осередками різних розмірів. Наприклад, вода зі свердловини надходить у фільтр, що утримує включення розміром до 100 мкм, потім потрапляє в фільтр, що очищає від часток 20 мкм. Таким чином можна прибрати майже всі механічні домішки.

Очищення води від сірководню

Основним проявом наявності сірководню є різкий запах тухлих яєць, який при з’єднанні з сіркою виділяється в токсичний газ і є небезпечною загрозою для здоров’я людини. Його джерелом стають бактерії, які виділяють сульфіди (сірководень) в процесі життєдіяльності. Домішки сірководню часто зустрічаються в комплексі з залізом і усуваються паралельно йому практично будь-якої сучасної системою фільтрації.

Однак в такому випадку непридатний спосіб очищення води зі свердловини від сірководню зворотного осмосу, при якому заряджені реагентом мікроелементи і великі їх молекули все одно проходять через фільтри. Для нейтралізації таких органічних сполук використовуються комплексні варіанти очищення із застосуванням електрохімічного окислення, каталітичного освітлення іонітами, аерації (отдувки), біохімічні та з використанням глибоких сорбційних фільтрів. Для адсорбції (вбирання) і подальшого очищення води зі свердловини від сірководню часто використовується спосіб взаємодії органічних частинок з двоокисом марганцю, а також найактуальніше метод застосування вугільного фільтра.

Очищення води від солей магнію, марганцю і кальцію

Підвищена концентрація солей у воді може привести до її жорсткості при допустимій нормі в 2-3 мг на літр. Сольові домішки призводять до появи накипу на посуді, корозії металу, гіркуватий і терпкого смаку води і викликають сечокам’яні хвороби і їх відкладення в нирках при регулярному вживанні, а також підвищують кров’яний тиск. Для зменшення жорсткості воду рекомендується кип’ятити, фільтрувати способом зворотного осмосу і пом’якшувати іонами смол (регенеруються кухонною сіллю) або лугами кальцинованої соди.

Очищення сильно кислотним катионитом або смолою вимагає використання окремої ємності і сольового бачка. Найоптимальнішим методом вважаються фільтри з осмотическими мембранами, які дозволяють повністю очистити рідини від солей. Також цей спосіб не потребує додаткового використання реагентів для регенерації фільтру, так як він самостійно очищується зворотним потоком води.

знезараження води

Це остаточний етап перед отриманням високоякісного продукту. Для процедури використовують наступне:

 • Блоки з вугіллям або іншими сорбентами.
 • Обробка ультрафіолетом. Прилад для цього виглядає як металевий корпус з кварцовим чохлом і УФ лампою всередині, через який проганяється вода.
 • Хлорування, фторування, а також дезінфекція з подальшим видаленням осаду.

Вибір системи очищення води залежить від біосфери грунтових вод, результатів хімічних досліджень рідини, наявності в ній анаеробних мікроорганізмів. Зазвичай в домашніх станціях використовують перших два способи.

Очищення від заліза і вапна

Найпоширенішою проблемою піднятою з свердловин питної рідиною є підвищений вміст заліза і вапна. Якщо говорити в ключі санітарних норм, допустимий рівень заліза у воді – 0,3 мг / л. Якщо концентрація вище даного показника, виникає специфічний присмак. А якщо заліза більше 1 мг / л, змінюється вже колір – потім не тривалого відстоювання з’являється і іржавий відтінок. Тому необхідно очищати воду від заліза. Очищення води зі свердловини від вапна в можлива різними способами.

Способи очищення води зі свердловини від заліза:

 • Відстоювання – найпростіший метод Здійснюється очищення з використанням резервуара, в який поміщають добовий обсяг споживаної рідини. Якщо відключать воду, можна скористатися таким запасом.
 • Аерація – система фільтрації води від заліза, при якій рідка середу стикається з киснем. У процесі відбувається окислення розчинених частинок заліза до нерозчинної консистенції, після чого вони осідають вниз.
 • Установки озонування. Вода очищається за допомогою активних окислювачів. Можна відфільтрувати хлором і озоном. Хлорування шкідливо, тому використовується рідко. Озонування найбільш безпечний спосіб.
 • Іонообмінний метод. Застосування такого методу передбачає використання спеціальних фільтрів. Їх потрібно монтувати в конструкцію під раковиною. Фільтр робиться зі штучної смоли з наявністю вільних іонів. Попадання води на молекули призводить до того, що вода і молекули заліза міняються місцями.
 • Зворотній осмос. Цей спосіб передбачає використання очищувачів, що затримують частинки на молекулярному рівні. Завдяки такому методу видаляються навіть розчинені компоненти.

Як встановити систему очищення води зі свердловини

Система очищення води зі свердловини встановлюється виходячи з її продуктивності. Якщо це механічний фільтр, можна його виготовити власноруч або купити готовий. варіант В будь-якому випадку всі фільтри очищення води зі свердловини припускають збірку ємності. Додаткові елементи грубого фільтрування монтують на трубопровід, що подає воду. Після на ці елементи встановлюють системи глибокого очищення, під час монтажу яких потрібно керуватися інструкцією.

Під продуктивні станції, як правило, необхідно виділити певний простір в господарському приміщенні будинку. Якщо мова йде в ключі малих обсягів, цілком достатньо купити пристрій, що встановлюється під раковину, від якої потрібно вивести окремий кран.

Для установки елементів водопідготовки знадобляться наступні інструменти і матеріали:

 • газовий і розвідний ключі;
 • труби з пластика на 30-40 мм;
 • фітинги до труб;
 • інструменти для різання і зварювання трубопроводів, також виготовлення різьби;
 • гідроізолірующій матеріал для з’єднань труб.

Рада фахівців з купівлі фільтрів для очищення води зі свердловини

Перед придбанням фільтра для очищення води зі свердловини враховуйте об’їсти споживання, можливості каналізаційної системи, розміри. Комплекс обладнання може складатися з одного або двох балонів і бака з реагентом. Спільно з грубим і побутовим фільтром цього буде більш ніж достатньо для приватного заміського будинку. Можна купити дешевий очисний комплекс. Це іноді краще, ніж замінювати прийшло в несправний стан внаслідок накопичення відкладення і іржавіння обладнання. Вибір фільтра для очищення води зі свердловини за Вами!

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *