Глюкоза в крові. Підвищений і знижений цукор: симптоми, причини, лікування і профілактика

Стаття описує симптоми і лікування підвищеного і зниженого цукру в крові.

Глюкоза в крові людини – необхідний елемент, так як вона робить його більш активним і витривалим, підвищує його сили. Однак необхідно стежити за рівнем глюкози, так як її коливання можуть призвести до небажаних, а іноді і до дуже важким, наслідків.

Норма глюкози в крові

норма глюкози в крові

Глюкоза для людського організму вважається цукром, розчиненим у крові, за допомогою якого визначається правильний вуглеводний обмін. У кров глюкоза потрапляє з печінки і кишечника. Для того, щоб клітини людини засвоювали глюкозу, необхідний інсулін-гормон. Він виробляється підшлунковою залозою. Якщо інсуліну мало в крові, виникає діабет 1 типу, якщо інсулін слабо діє, то діабет 2 типу (90% випадків).

Рівень глюкози в крові повинен триматися в межах норми. Якщо в організмі у людини порушується рівень глюкози в сторону підвищення (гіперглікемія) або зниження (гіпоглікемія), то це веде до розвитку серйозних ускладнень. Наприклад, при підвищеному вмісті цукру в крові (гіперглікемії) виникає діабетична нейропатія – ураження нервів. З’являються болі в ногах, відчуття печіння, «бігання мурашок» , оніміння. У важких випадках можуть виникнути трофічні виразки, гангрена кінцівки.


показники цукру в крові

Вміст цукру в крові у чоловіків і жінок однаковий і становить 5,5 ммоль/л. З віком кількість цукру підвищується до 6,7 ммоль/л. У дітей норма цукру в крові становить 3,3 – 5,6 ммоль/л.

Підвищений цукру в крові

підвищення цукру в крові

у людини натщесерцевизначається мінімальна кількість цукру у крові. Після їжі їжа засвоюється і поживні речовини надходять в кров. Тому після їжі кількість цукру в крові підвищується. Таке підвищення цукру невелике і триває недовго. Це відбувається за умови, що функції підшлункової залози не порушені, вуглеводний обмін правильний і виділяється додатковий інсулін, який знижує цукор у крові.

Якщо інсуліну не вистачає (цукровий діабет 1 типу) або ж він слабо діє (цукровий діабет 2 типу), тоді цукор в крові після їжі підвищується надовго. Це діє на нирки, на нервову систему, на зір, може виникнути інфаркт або інсульт.
Причинами підвищення цукру в крові може бути не тільки діабет, а й:

 • нервові стреси
 • інфекційні захворювання
 • порушення роботи наднирників, гіпофізу
 • тривале вживання ліків і ін.

Ознаки та симптоми підвищеного цукру в крові

симптоми гіперглікемії

Основною ознакою підвищення цукру в крові є спрага, при чому сильна, яка супроводжується сухістю в роті. При підвищеному цукрі уражаються нерви і такий стан медики назвали нейропатией. З’являються болі в ногах, слабкість, відчуття печіння, «бігання мурашок» , оніміння. У важких випадках можуть виникнути трофічні виразки, гангрена кінцівок.

Знижений цукор в крові

У більшості людей спостерігається підвищення глюкози в крові. Однак поширеним серйозним захворюванням є і зниження цукру в крові – це нижче 4 ммоль/л. При діабеті небезпечним є різке зниження цукру в крові, яке може викликати тяжкі наслідки. Зниження цукру в крові частіше зустрічається у огрядних людей, які страждають ожирінням і неправильно харчуються. Для таких людей необхідно налагодити правильний спосіб життя і правильне харчування.

Ознаки та симптоми зниженого цукру в крові

симптомигіпоглікемії

Основними симптомами зниження цукру є:

 • головний біль
 • постійна втома
 • тривожність
 • відчуття голоду
 • збільшення частоти серцевих скорочень (тахікардія)
 • помутніння зору
 • потовиділення

При різкому зниженні цукру у людини може бути відсутнім свідомість або виникнути така неадекватна поведінка, яке характерно для алкогольного або наркотичного сп’яніння. Якщо використовується інсулін, то зниження цукру може виникнути вночі (нічна гіпоглікемія), яке супроводжується порушенням сну і сильним потовиділенням. Якщо цукор знизиться до 30 мг/дл, може виникнути кома, судоми і в результаті настає смерть.

Як визначити точний рівень глюкози в крові?

Здати кров на вміст цукру в крові можна в лікарні вранці натщесерце з пальця (капілярна кров).

забір крові на аналіз

Для достовірності аналізу крові на глюкозу проводиться метод орального глюкозотолерантного тесту. Цей метод полягає в тому, що пацієнтові пропонують випити розчинену у воді глюкозу (75 гр.) І після 2-х годин беруть кров на аналіз.


гликемические криві при проведенні ГТТ

Добре було б проводити ці два аналізи один за одним через 5-10 хвилин: спочатку взяти кров з пальця натщесерце, а потім випити глюкозу і ще раз виміряти рівень цукру.
останнім часом важливим аналізом є глікірованний гемоглабіна, який показує% глюкози по відношенню до еритроцитів – кров’яних тельців. За допомогою цього аналізу можливе визначення кількості цукру в крові за останні 2-3 місяці.

таблиця відповідності результатів HbA1c із середнім значенням цукру в крові

у домашніх умовах використовується глюкометр. До глюкометра додаються стерильні ланцети і спеціальні тест-смужки: ланцет потрібен, щоб проколоти шкіру на кінчику пальця і крапельку крові перенести на тест-смужку. Тест-смужку поміщаємо в прилад (глюкометр) і визначаємо рівень цукру в крові.

глюкометр

Як підготуватися до аналізу крові на цукор?

аналіз крові

Для аналізу крові на цукор потрібно пам’ятати наступні правила:

 • По-перше, якщо здаємо вранці кров на аналіз, не треба їсти ввечері і вранці до здачі аналізу; по-друге, пити можна будь-яку рідину
 • Якщо беремо кров на глікірованний гемоглабіна, його не треба здавати натще
 • При використанні в домашніх умовах глюкометра кров на аналіз можна взяти через три години після їжі

Як нормалізувати рівень глюкози в крові

вибір правильного харчування

Перш за все потрібно встановити причину підвищення або зниження цукру в крові, для чого необхідно звернутися до лікаря, який підійде до кожного пацієнта індивідуально.
Деяким формам діабету не потрібно спеціального лікування для нормалізації цукру в крові, досить встановити спеціальну дієту: відмовитися від солодкого (варення, цукерки, випічки), картоплі, макаронів, вживати більше наслідках свіжих овочів і фруктів, їсти рибу, морепродукти, горіхи, соєві і бобові продукти, топінамбур.
У харчування необхідно включати і рослинну їжу: цибуля, часник, буряк, морква, помідори, огірки та ін.

раціон для нормалізації цукру в крові

Нормалізувати цукор в крові можна і за допомогою лікарських трав, наприклад, листя або ягід чорниці, стулок стручків квасолі.
Крім харчування, можна використовувати і ін. методи нормалізації рівня глюкози в крові, наприклад:

 • прогулянки на свіжому повітрі
 • контрастний душ
 • невеликі фізичні навантаження, вправи
 • регулярний сон – не менше 8 годин на добу

Використовуються і ліки для нормалізації рівня глюкози в крові, в тому числі і інсулін.

Лікування низького цукру в крові

При низькому цукрі в крові необхідна консультація лікаря з приводу лікувальної дози інсуліну. При падінні цукру в крові:

 • пацієнт повинен використовувати таблетки глюкози

глюкоза

 • має бути встановлено правильне харчування: необхідно вживати продукти з низьким глікемічним вмістом ( морепродукти, овочі, кисломолочні продукти, цільнозерновий хліб і ін.)

показники ГІ в продуктах

 • харчуватися потрібно через певні проміжки часу 4-5 разів на добу, щоб не викликати гіпоглікемії.

Відео: симптоми і лікування низького цукру в крові

Лікування високого цукру в крові

Для пацієнта з високим цукром в крові необхідно:

 • встановити низкоуглеводную дієту: вживати за добу невеликими порціями не більше 120 гр. вуглеводів, у важких випадках діабету – 60-80 гр. Виключити з раціону всі продукти, що містять цукор і харчуватися 4-5 разів на добу

низьковуглеводні продукти

 • при такій низьковуглеводній дієті частіше перевіряти кров на вміст цукру
 • якщо у пацієнта спостерігаються запори з підвищеним тиском і судомами в м’язах ніг, необхідно приймати полівітамінний комплекс з вітаміном с і магнієм

вітамінний комплекс

 • для лікування цукрового діабету 2 типу використовуються лікарські засоби, які призначає лікар, і інсулін

лікарські препарати

 • для зниження цукру корисною є будь-яка у великих кількостях безвуглеводна рідина, наприклад чай з листя або ягід чорниці

чай з ягід чорниці

Відео: зниження рівня цукру в крові народними засобами

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *