Компреси дітям. Як зробити компрес дитині на вухо, горло, шию, грудей, лімфовузли? Компреси дитині при кашлі, отиті, бронхіті. Скільки тримати компрес дітям?

Стаття – виручалочка: много рецептів компресів для дітей від застуди, кашлю, отиті, температури і ударів, а такоже поради та рекомендації щодо проведення процедури.

Давнім давно, коли в арсеналі у лікарів НЕ було стільки найменувань антибіотиків та інших сучасних лікарських препаратів, запальні захворювання лор-органів, бронхів і легенів у дітей лікували примочками і компресами.

Сьогодні медики ставляться до подібних процедур скептично і називають їх «відволікаючими» . Проте, компреси і раніше використовуються в якості доповнення до лікування традиційному і, потрібно сказати, іноді виявляються й достатньо ефективними.

Користь компресу

Можливо, компреси НЕ лікують настільки добро, як аптечні ліки, но смороду буквально на очах облягають симптоми захворювання і покращують самопочуття хворої дитини.

компрес ставлячи від кашлю, запалення, забитих місць і ущільнень, а такоже, щоб збити температуру.

В медицині компрес – це пов’язка з складеної в кілька шарів марлі (бавовняної тканини або бинта). Прикладають компрес до місця, в якому локалізується запалення. Дітям його роблять:

 • на грудей і спину при ларингіті, трахеїті, бронхіті
 • горло (шию) при фарингіті, тонзиліті, ларингіті
 • вухо при отиті
 • ікри при запальних захворюваннях, что супроводжуються набряком органів дихання

Компреси можуть бути очень різними:

 • вологі (пов’язку просочують в певному лікарському речовині) і сухі (діюча речовина викладається на пов’язку або між її кулями)
 • охолоджуючими (сужающими судину) і зігріваючими (розширюють судину і підсилюють кровообіг в запаленій органі)

Користь компресів при лікуванні дітей полягає в наступному:

 1. діюча речовина компресу, прикладеного на проекцію запаленого органу, проникає до нього крізь шкіру, підшкірний жир і м’язи
 2. Зазвичай, чинне речовина сприяє поліпшенню кровообігу в запаленій органі, прискорюючи тім самим обмінні процеси в його тканинах і клітинах, стимулюючи місцевий імунітет
 3. Під дією самого тепла і діючої речовини компресу знімаються судинний і м’язовий спазми, таким чином, компрес має знеболюючу дію
 4. Відбувається розрідження патологічногосекрету, виділень хворої слизової, при захворюваннях органів дихання дитині стає легше відкашлятися
 5. Сухий кашель при ларингіті або бронхіті після лікування компресами швидше стає продуктивним

ВАЖЛИВО: НЕ дивлячись на досвід поколінь в лікуванні компресами і доведену ефективність цих процедур, робити їх дитині, особливо, якщо він ще маленький, потрібно тільки узгоджено з лікарем

Компреси дітям потрібно вміти робити за правилами.

При цьому дотримуються певних правил:

 1. дітям до 3 років заборонено робити компреси з агресивними речовинами типу перцю, кориці, ефірних масел, оцту
 2. Дітям до 7 років заборонено робити компреси з горілкою або спиртом
 3. Зігріваючі компреси можна використовувати для лікування малюків, у яких під година хвороби немає температури
 4. Перш ніж застосувати для компресу ту чи іншу речовину, необхідно переконатися, что у дитини немає на нього алергії
 5. Абсолютними протипоказаннями для використання компресів є запалення на шкірі, алергічний висип , шкірні хвороби, проблеми з серцем, захворювання крові і порушення обміну речовин, захворювання на рак
 6. Дитина з компресом і після нього винен знаходитися в одній температурі
 7. Компрес ніколи НЕ ставитися на серце

скільки тримати компрес дітям?

Година, скільки тримати компрес дітям, залежить від того, якого він типу, что самє є діючою речовиною. Так, процедура может тривати:

 • 10-15 хвилин
 • 1-2 години
 • 6-8 годин або всю ніч

ВАЖЛИВО: Якщо компрес дитині робиться на ніч, необхідно потурбуватись про ті, щоб пов’язка НЕ зрушила з того місця, на яке вправити впливає. Її необхідно закріпити лейкопластиром або накрити харчовою плівкою

Накладаючи лікує пов’язку дитині вперше, необхідно періодично перевіряти, як він собі почуває, чи НЕ почервоніли і НЕ пече у нього шкіра, НЕ закрутилася чи голова, НЕ виникли якісь інші неприємні відчуття або біль. Якщо дитина сильно турбується, йому боляче, відвернути його НЕ можна, шкіра на місці компресу почервоніла або набрякла, її потрібно перервати, НЕ чекаючи, поки повністю вийде відведений їй година.

ВАЖЛИВО: Якщо малюкові накладають зігріваючу пов’язку, він винен бути одягненим в два шари. Перший – футболка або майка з бавовняної тканини, яка вбере піт і НЕ дасть шкірі охолонути. Другий – з більш щільною натурально тканини, наприклад, вовни, яка добро утримує тепло

Компрес на грудей дитині від бронхіту: димексидом, картопляний, горілчаний, спиртової, масляний. Як розвести димексид для компресу дитині?

Бронхіт – це запальний процес на слизовій бронхів у дитини, при якому смороду набрякають, Малюка мучити спочатку сухий, а потім вологий грудної кашель. Симптомами бронхіту такоже є температура, загальна слабкість, біль у грудях і задишка.

Компрес на грудей дитині днлают при бронхіті, трахеїті, ларингіті.

ВАЖЛИВО: Найчастіше при бронхіті лікування компресами підключають на 3-5 день від качана захворювання, коли температура тіла дитини знову стає нормальною. Якщо запалення бронхів протікає без підйому температури, компреси можна робити при перших появи його симптомів

Дітям прогрівають бронхи, розріджують мокротиння і полегшують бронхітние кашель компресами з:

 • димексидом
 • картоплею
 • медом
 • капустою
 • борошном
 • горілкою і спиртом (з 7 років!)
 • рослинним маслом
 • часником

Більшість з перерахованих коштів є народними і більш-менш безпечними. А вісь димексид – це аптечне протизапальну ліки, місцевий анестетик, який может повісті собі й достатньо агресивно і викликати у дитини побічні реакції, починаючи від шкірної висипки і закінчуючи сильною діареєю.

Прямим протипоказанням до його застосування, зазначеним в інструкції до препарату, є дитячий вік до 12 років. Тім НЕ менш, деякі дорослі роблять компреси з димексидом дітям, які НЕ досягли цього віку. При цьому речовина необхідно правильно розвести.

ВАЖЛИВО: Димексид для компресів дітям розводять 1 до 3 або 1 до 4 (1 частина ліки до 3 або 4 частин води)

Компрес з димексидом дітям потрібно робити очень обережно.

РЕЦЕПТ № 1: Компрес з димексидом

 • готують водний розчин димексиду
 • розчин злегка підігрівають
 • змочують в розчині згорнуту в 3-4 рази марлю
 • прикладають компрес на грудей дитині, минаючи область серця
 • накривають пов’язку серветкою з натуральної тканини
 • накривають пов’язку поліетиленом (можна звичайною харчовою плівкою)
 • залишають на 15-20 хвилин

Процедуру повторюють НЕ більше 5 днів перед сном. Можна поєднувати компреси з димексидом і будь-яким іншим речовиною.

РЕЦЕПТ № 2: Прогрівання бронхів картопляної коржем

Гріти картоплею можна найменших дітей. Інша справа, что в коржик додають і інші речовин. Смороду такоже НЕ повинні бути агресивними або викликати алергію. Універсальним, ефективним і щадним є компрес з картоплі, рослинного масла і соди. Потрібно: 2 – 3 середник картоплі, 1 ст. ложка рослинного (соняшникової) олії, 1 ст. ложка харчової соди. Картопля добро миють і варять прямо в шкірці. Через 15 хвилин він стає м’яким, його товчуть в пюре. Додають в пюре масло і соду, формують коржі для грудей і спинки дитини. Кожну з них загортають в двох – або тришарову марлю. Картопляними коржами малюк прогрівається, поки смороду зберігають тепло, а це близько чверті години.

РЕЦЕПТ № 3: Компрес з маслами при запаленні бронхів у дитини

Компрес з маслом робиться малюкові з бронхітом на всю ніч.

1-2 ст. ложки рослинної олії нагрівають на водяній бані. У теплому маслі просочують бинт або шматок бавовняної тканини. Пов’язку накладають на грудей дитині, фіксують пластиром і харчовою плівкою. Малюка одягають і укладають спати. Вранці місце компресу протирають вологим рушник.

Прогріває бронхи і масляний компрес.

РЕЦЕПТ № 4: Пов’язка з горілкою або спиртом для дітей від 7 років, у яких бронхіт

Дітям більш раннього віку компреси зі спиртом протипоказані, так як навіть просочуючись через шкіру в незначній кількості, він может викликати у них інтоксикацію.

в першу чергу, потрібно підготувати водний розчин, в якому і буде просочуватися пов’язка. Для лікування дітей горілку розводять в пропорції 1 до 2, спирт – 1 до 3. Далі, грудей і спинку дитини протирають ваткою, змоченою в рослинному маслі. Горілчані компреси накладають під поліетилен. Дітям від 7 до 12 років їх залишають на 2 години, від 12 років і старше – Вже на всю ніч.

Компрес від кашлю для дітей: рецепт з димексидом, картоплею, медом, спиртом, горілкою, камфорним маслом

За допомогою компресів можна лікувати кашель у дітей, який викликаний НЕ тільки запаленням бронхів, а й запаленням в інших відділах респіраторної системи: трахеях, гортані, глотці.

Після процедури кашель м’якшає , дитина может спокійно проспати всю ніч.

РЕЦЕПТ № 1: Компрес з димексидом.

Він робиться в тій ж пропорції і на такий ж відрізок годині, что і при бронхіті. Можна подивитися рецепт вище в статті.

РЕЦЕПТ № 2: Коржик з картоплі з гірчичним порошком і медом

Така робиться в тому випадку, якщо дитині Вже є три роки, він добро переносити продукти бджільництва. Потрібно: 2-3 середніх картоплі, 0,5 ст. ложки гірчичного порошку, 1 ст. ложка меду. Картоплю варять, як в рецепті, зазначеному вище. Після того, як її істолклі в пюре, додають мед і гірчичний порошок. Так як порошок пече, між шкірою дитини і коржем має бути 2-3 шари марлі або бинта. Компрес робиться на півгодини.

Картопляна корж – класичний компрес від кашлю.

РЕЦЕПТ № 3: Медовий компрес з житнім борошном і корицею Потрібно: мед – 1 ст. ложка, житнє борошно – 2 ст. ложки, кориця – 1 ч ложка. Мед підтоплюють на водяній бані, змішують з борошном і корицею таким чином, щоб вийшло круте тісто. Їх викладають на грудку і спинку дитини через 1-2 шари марлі. Залишають на 15 хвилин.

Хороший компрес від кашлю з меду та житнього борошна.

ВАЖЛИВО: Якщо під година компресу, де одним з компонентів є перець, кориця, гірчичний порошок або будь-яке інше пекущаяся речовина, на шкірі дитини з’з’явитися роздратування, її тут ж потрібно протерти рослинним маслом

РЕЦЕПТ № 4: Пов’язка з камфорним маслом

Камфорне масло перед застосуванням можна злегка розвести з рослинним, особливо, якщо компрес робиться дошкільнику. У маслі просочують складений втричі відріз марлі. Кладуть пов’язку на грудей, накривають поліетиленом. Залишають на 2 години або, якщо дитина добро переносити процедуру, на всю ніч.

ВІДЕО: Дізнайтеся, як лікувати кашель у дитини, використовуючи компрес від кашлю

Компрес на шию, на горло дитині: горілчаний, спиртової, медовий, з камфорним маслом

При ларингіті, фарингіті і тонзиліті дитині на горло можна поставити зігріваючий компрес. Після процедури набряк горла чи гортані, викликаний запаленням, зменшиться, дитині буде легше дихати. Такоже., Зменшуватися біль і першіння в горлі.

ВАЖЛИВО: Перш ніж робити прогрівання горла, необхідно проконсультуватися з педіатром. Дитячий лікар винен виключити ангіну, адже при ній компреси підуть НЕ на користь, а на шкоду

Компрес на шию роблять при запаленні мигдалин, горла і гортані.

РЕЦЕПТ № 1: Горілчаний або спиртової компрес

за відсутності протипоказань шию дитини прогрівають пов’язкою, змоченою в розчині горілки або спирту з водою, приготованому за рецептом, описаного вище в статті.

РЕЦЕПТ № 2: Медова пов’язка на горло від кашлю

Потрібно: мед – 2 ст. ложки, масло оливкове – 1 ст. ложка. Мед підтоплюють до рідкого стану, змішують з маслом. Просочують в суміші бинт або марлечку. На шию кашляє дитини пов’язку накладають на 40 хвилин, під година процедури її накривають щільною тканиною або поліетиленом, надягають на дитину шарфик.

РЕЦЕПТ № 3: Компрес з камфорним маслом і смальцем

Потрібно розтопити свинячий жир (смалець) і змішати його з камфорним маслом. В суміші просочити бінтік, прикласти його до шиї дитини на 15 міну. Бинт накривається бавовняної серветкою, надягають на дитину шарфик.

Камфорне масло часто використовують для компресів.

Як зробити зігріваючий компрес дитині на вухо при отиті з горілкою, спиртом, камфорним маслом?

Отит, або запалення середнього вуха, может протікати у дітей в двох основних формах:

 1. катаральна – без виділення гною. Таку форму захворювання можна лікувати прогріванням
 2. Гнійний. В даному випадку, будь тепло лише погіршить стан хворого

Тому, перш ніж зробити компрес на хворе вушко малюка, необхідно отримати схвалення лікаря на цю процедуру

Техніка накладання компресу на вухо.

ВАЖЛИВО: Лікувати компресами можна, можливо тільки що починається отит, Котрий НЕ супроводжується підвищенням температури у дитини

РЕЦЕПТ № 1: Воробйовіт або масляний компрес від запалення вуха

Дітям (в залежно від віку) роблять при отиті компрес з горілки (1 до 2 з Озброєний) , спирту (1 до 3 з Озброєний) або рослинного масла підігрітого. Виконується процедура наступним чином:

 • дитині прибирають або заколюють впайщік, знімають сережки
 • перший шар компресу, Котрий прикладають безпосередньо на вухо – це пов’язка з складеного в 6 раз бинта, просочена в согревающем речовині
 • далі на пов’язку кладуть поліетилен або спеціальну компрессную папір
 • наступного шар повинен забезпечити збереження тепла, його роблять з вати
 • компрес фіксують з допомогою бинта
 • час процедури – 3 – 4 години

РЕЦЕПТ № 2: Камфорная пов’язка на вухо при отиті

Компрес з камфорним маслом дітям з отитом робиться практично по такий ж схемою, як і воробйовіт або масленой. Різниця лише в тому, що пов’язка з чинним речовиною повинна накладатися НЕ на саме вухо, а на область восьмушка нього. Тому в складеної в 4-6 шарів марлі робиться спеціальна проріз. Час процедури – близько 2 годин.

Компрес на вухо дитині при отиті роблять тільки в тому випадку, коли хвороба протікає в катаральної формі і без температури.

Компреси на лімфовузли дитині

Лімфаденіт (запалення лімфовузлів) часто є наслідком перенесених дитиною ГРВІ, ангіни, грипу, бронхіту. Запалені і збільшені в розмірі лімфатичні вузли впливають на самопочуття дитини. Швидко зняти запалення допоможуть компреси

ВАЖЛИВО: Робити компреси можна, можливо лише в тому випадку, коли лікар на підставі медичних обстежень підтвердить, що лімфовузли запалилися саме з-за інфекційного захворювання, а НЕ по який-або інший причини, і це запалення НЕ є гнійним

Зняти запалення лімфовузлів також можна, можливо з допомогою компресу.

РЕЦЕПТ № 1: Холод на лімфовузли

Швидко зняти біль, зменшити лімфатичні вузли в розмірах допоможе простий років. Кубики льоду обертають в бавовняну тканина і прикладають до запалених лімфовузлів. Увага! Безперервний контакт холоду з шкірою дитини повинен тривати НЕ більше 15 секунд.

РЕЦЕПТ № 2: Медовий компрес

Потрібно: мед – 1 ст. ложка, мука – 2 ст. ложки, сік алое – 5 крапель. З цих складових готують коржики, які прикладають до лімфовузлів і утепляют на півгодини.

На запалені лімфатичні вузли дитини, якщо допускає його сходити, можна, можливо також накласти пов’язку з розчином димексида, горілки або спирту.

Постановка компресу з магнезії дітям

Компрес з магнезії дітям рекомендують ставити при:

 • загоєння пупкової ранки у новонароджених
 • шишках і уплотнениях після щеплень і уколів
 • гематомах після падінь і ударів

З магнезією роблять розсмоктують компреси.

РЕЦЕПТ: рассасывающий компрес з магнезією

Готують стерильний бинт. Як правило, магнезія повинна буде вихованця на невеликий, до 10 см, ділянку шкіри дитини. Бинт складають вчетверо і просочують в ампулі магнезії. Прикладають до шкірі під поліетилен і утеплення з вати, фіксують краю компресу пластиром

ВАЖЛИВО: Незважаючи на то, що магнезія вважається безпечним препаратом, випадки алергії на неї Усе – так і відомі. Тому компреси з ній потрібно робити з обережністю, особливо, грудним дітям

Які компреси можна, можливо при температурі у дитини?

Компресами можна, можливо НЕ тільки зігріти болеющего дитини. Якщо у нього температура, з допомога цієї процедури можна, можливо її збити.

Компрес з Озброєний і оцтом допоможе збити високу температуру.

ВАЖЛИВО: Висока температура говорить про тому, що організм дитини бореться з інфекцією. Якщо вона піднялася до 38.5 градусів, можна, можливо спробувати збити її компресами. Якщо ж після них температура продовжує рости, дитині стає гірше, потрібно збивати її медикаментозними препаратами самостійно, або ж викликати лікаря

РЕЦЕПТ: Компрес оцтовий від температури у дитини старше 3 років

Оцет в чистому вигляді НЕ застосовується для компресів ніколи! Його потрібно розвести з Озброєний: 1 ст. ложка оцту на 200 мл води кімнатної температури. Пов’язки, змочені в розчині, кладуть на лобик і ікри дитини і тримають, Бувай вони НЕ просохнуть. По необхідності, повторюють процедуру. Компреси НЕ утепляют, дитина у час процедури повинен бути роздягненим.

Знизити температуру допоможе і звичайний водний компрес. На передпліччя, ікри і лоб дитини викладають серветки, змочені в воді кімнатної температури. По міру просыхания їх змінюють.

Як ставити і які компреси можна, можливо маленькому грудному дитині до року?

Робити зігріваючі компреси від кашлю можна, можливо дитині від 3 місяців, і то, з дуже великий обережністю, так як:

 1. Імунітет грудничка дуже слабкий. Компрес може на час зменшити симптоми хвороби, але НЕ вилікуй її. Якщо поліпшення стану малюка заспокоїть маму, але сам запальний процес в його організмі буде тліти, можливі сумні наслідки
 2. Шкіра дитини дуже ніжна, після компресу на ній можуть залишитися роздратування
 3. Органи дихання і серце грудничка розташовані занадто близько. Потрібно постаратися зробити так, щоб у час процедури тепло НЕ впливало на серце
 4. У грудних дітей ще НЕ досконалий механізм терморегуляції, тому компрес з поліетиленом і ватою їм робити не можна, щоб НЕ допустити перегріву
 5. Не можна точно сказати, що організм грудничка НЕ відповість на той або інакший компонент компресу алергією

Компреси немовлятам робляться вкрай обережно.

В крайніх випадках немовлятам роблять компреси з:

 • картоплею
 • сиром
 • рослинним маслом
 • медом (від 6 місяців)

ВАЖЛИВО: Будь-які фізіопроцедури дітям до року педіатр наполегливо порекомендує робити НЕ будинки, а в спеціальному кабінеті в поліклініці або стаціонарно, в лікарні

ВІДЕО: Як накласти малюкові компрес?

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *