Кров натщесерце чи можна пити воду

Дослідження крові людини є одним з основних методів діагностики стану його організму на всьому протязі розвитку медицини. І якщо найдавніші цілителі використовували для цього тільки свої органи чуття, то сучасна медицина має безліч методик, які реалізуються з використанням заснованого на новітніх досягненнях науки устаткування.

Направлення на дослідження крові ми отримуємо практично при кожному зверненні до лікаря, і всі пацієнти вже знають, що кров слід здавати натще, тобто в цей день не можна приймати їжу до моменту забору крові. Але ось чи можна до цього пити, хоча б просто кип’ячену воду? Відповіді на це питання не настільки однозначні, І його слід розглянути докладніше.

Чи можна пити перед аналізом

Щоб самостійно вирішити, чи припустимо вживати рідини перед здачею крові для конкретного виду дослідження, потрібно розуміти, в чому полягає суть цієї процедури, які саме показники крові та за допомогою якої методики і обладнання в даному випадку перевіряються і як може вплинути на результат випита рідина.

Спочатку відзначимо, що такі рідини, як фруктові соки, кисломолочні продукти і навіть чай і каву відносяться, строго кажучи, до рідкої їжі, і їх вживати вранці до здачі крові не можна.

Про допустимості простий кип’яченої води медпрацівники висловлюються по-різному, причому багато в чому це визначається типом призначеної процедури. Перелік основних типів досліджень крові, що використовуються сучасною медичною діагностикою, підрозділяється на кілька категорій:

 • Загальний
 • Визначення вмісту цукру
 • Визначення факту і терміну вагітності
 • біохімічний
 • Серологічний, службовець для діагностики інфекційних захворювань, включаючи ВІЛ
 • Важливою новою процедурою діагностики на основі складу крові є тест на онкомаркери.

Очевидно, простого життєвого міркування, що «вода розріджує кров», недостатньо для вирішення поставленого питання стосовно до конкретного виду обстеження. Тому, якщо фахівець при видачі направлення на взяття крові з вени не сказав детально, як готуватися до аналізу, пацієнту рекомендується самому поставити запитання, чи можна перед здачею крові пити воду.

Чому потрібні рекомендації фахівця

Краща така організація роботи медустанови, коли разом з направленням на аналіз пацієнт отримує пам’ятку про правила підготовки до нього.

Найменш суворі вимоги до підготовки пацієнта при здачі загального аналізу крові. Очевидно, що змінюються при цьому показники, наприклад швидкість осідання еритроцитів або вміст в крові лейкоцитів, не спотворюються від склянки випитої води, і зазвичай це дозволяється.

У той же час при підготовці до деяких аналізах пити воду не слід. До них відноситься біохімічні дослідження крові, що виявляє загальні показники роботи основних органів людини, такі як рівень і тип холестерину (співвідношення так званого хорошого і поганого холестерину).

Щодо деяких видів аналізу крові в літературі є суперечливі відомості про допустимість вживання води перед проведенням аналізу.

Наприклад, стосовно до наступних видів досліджень:

 • перевірка крові на гормони (найчастіше застосовується для визначення вагітності);
 • перевірка на СНІД ВІЛ за наявністю антитіл (серологічний аналіз)

На інформаційних сайтах можна знайти рекомендації щодо вживання води перед здачею крові. Але ця інформація суперечлива, а наявність таких протиріч – додатковий аргумент на користь отримання повних рекомендацій в медичному закладі, який проводив аналіз або видав направлення на нього.

Додаткові рекомендації по підготовці до аналізу крові

Правила підготовки до даної процедури не вичерпуються обмеженнями на прийом води і їжі в день здачі аналізу. Для гарантії отримання правильного та інформативного результату необхідно виконання ще цілого ряду умов:

 • За кілька днів до здачі аналізу слід виключити зі свого раціону жирні, гострі і пряні страви, приправи і соуси.
 • На той же період забороняються алкогольні напої.
 • Увечері напередодні процедури бажаний легкий дієтичний вечерю
 • Вранці перед дослідженням слід виключити куріння.
 • Деякі джерела рекомендують навіть відмовитися від чищення зубів зранку перед процедурою, щоб уникнути впливу на нього компонентів зубної пасти.
 • Протягом декількох днів перед здачею аналізу слід уникати великих фізичних навантажень, відмовитися від спортивних змагань і тренувань.

Режим прийому ліків

Оскільки багато ліків впливають на обмін речовин в організмі, часто рекомендують виключити їх прийом в період підготовки до дослідження крові, однак деякі ліки можуть виявитися життєво необхідними, особливо для літніх людей. Іноді, навпаки, лікар вважає за потрібне спеціально провести дослідження впливу звичних пацієнту ліків на показники аналізу крові. Тому в будь-якому випадку слід ознайомити зі списком ліків, що приймаються лікаря, яке спрямувало на аналіз крові, і отримати від нього рекомендації по режиму прийому ліків на час підготовки до аналізу.

Пам’ятайте, що виконання рекомендацій по правильній підготовці до аналізу крові – необхідна умова його правильності і точності.

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *