Обливання холодною водою користь чи шкода

Якщо ви хочете значно зміцнити здоров’я, підвищити опірність організму до інфекцій, постійно відчувати бадьорість і прилив життєвих сил, то практикуйте загартовування. Важливо поступово привчати організм до впливу холоду, і з часом він буде стійко переносити різкі перепади температури. Обливання холодною водою приносить тільки користь або можливий шкоду? Застосування такого методу фізіотерапії має багато переваг. Вплив холоду:

 • покращує обмін речовин в тканинах;
 • піднімає настрій і усуває хронічну втому;
 • дозволяє розкрити функціональні резерви організму;
 • оновлює клітини, надає шкірі підтягнутий, красивий і здоровий вигляд;
 • допомагає швидко відновлюватися після стресових ситуацій.

Від загартовування холодною водою варто відмовитися людям, які мають злоякісні пухлини, туберкульоз в активній фазі або внутрішні кровотечі в черевній порожнині.

Опис і історія виникнення методики

У Стародавній Греції великий філософ Гіппократ встановив, що купання в холодній воді сприяє профілактиці різних хвороб, тримає організм людини в тонусі. «Батько медицини» негативно відгукувався про постійне перебування тіла в теплі. Він попереджав про можливі наслідки такого підходу. Ось вони:

 • розлади нервової системи;
 • дистрофія м’язової маси;
 • підвищення ймовірності кровотечі.

Загартовування допомагало древнім людям пристосовуватися до зміни клімату, зберігати здоров’я в суворих природних умовах і переносити різні незручності. Жителі Давнього Єгипту виявили користь обливання холодною водою, нанесення вологих пов’язок на хворі місця. Це сталося за 2,5 тис. Років до нашої ери. Єгиптяни використовували холодні компреси для усунення больового синдрому, що виникає при переломах кісток, травмах і ударах.

існуючі методи

Якщо ви хочете отримати користь від загартовування холодною водою, то спочатку ознайомтеся з варіантами проведення такої процедури, а потім виберіть для себе оптимальний метод. Краще рішення для новачка – обтиратися мокрим рушником, щоб поліпшити терморегуляцію і підготувати себе до обливання.

Для обтирання краще використовувати жорстке махровий рушник. Його потрібно намочити водою, температура якої не перевищує 32 градуси, а потім ретельно розтерти їм тіло. Інший варіант – вмиватися холодною водою рано вранці і в денний час. В обов’язковому порядку потрібно обливати спину, груди, руки і ноги з ковша. Поліпшити терморегуляцію відмінно допомагає контрастний душ. Більш просунутий рівень – купання в водоймах відкритого типу, безпечне занурення в ополонку.

Як почати обливання холодною водою

Спочатку приймайте контрастні шкірні ванни по 12 хв., Протягом 14 днів. Вам будуть потрібні 2 зручних і містких тазика. Температура рідини в першій ємності – приблизно від 38 до 40 ° C, у другій – на 5 градусів нижче. Занурюйте ноги (до середини гомілки) в теплу воду на 8 або 10 хвилин, в холодну – 5 хв.

Щодня наливайте в другу ємність воду нижчої температури – кожен день зменшуйте її на 2 ° C. Так ви поступово адаптуєте до різкої зміни температури, що не простудитесь під час процедур. Через 2 тижні ви підготуватися до повноцінного загартовування організму холодною водою.

Регулярно виконуйте часткове обливання. Воду потрібно підготувати заздалегідь. Якщо ввечері ви наллє у відро холодну воду, то до ранку вона стане кімнатної температури. Це кращий варіант для початку загартовування організму. Через 1 місяць обливайтесь холодною водою, набирайте її безпосередньо перед використанням. Також обливайтесь водою повністю. Ви не захворієте, оскільки організм спокійно перенесе вплив холоду.

Протипоказання і застереження

Не варто ризикувати здоров’ям і обливатися холодною водою, якщо у вас діагностували:

 • ішемічну хворобу серця;
 • відшарування і дистрофію клітковини;
 • високий артеріальний тиск;
 • респіраторну інфекцію;
 • тахікардію, серцеву недостатність.

Лікарі не рекомендують дівчатам під час менструацій обливатися холодною водою, практикувати моржування. Це негативно позначиться на репродуктивне здоров’я. Будь-яке інфекційне захворювання є протипоказанням до впливу холодної води. Дотримуйтеся порад фахівців, обливайтесь за умови гарного самопочуття, не змушуйте себе виконувати процедури. Нехай загартовування приносить вам задоволення.

Дія обливання холодною водою на мозок користь і шкода

Процедура стимулює діяльність головного мозку, сприяє помітному зміцненню пам’яті, допомагає активізувати розумовий процес і вирішити складні завдання, що вимагають нестандартного підходу. Після холодного обливання людина стає більш зосередженим, підвищується розумова працездатність і концентрація уваги. Імовірність помилок зводиться до мінімуму, оскільки значно поліпшується діяльність кожного відділу головного мозку.

Користь холодних обливань науково доведена. Проводилися дослідження з цього питання на території Росії і зарубіжних країн. Що з’ясували вчені? Якщо людина буде обливатися 2 або 3 рази на тиждень, то зможе з великою ймовірністю:

 • вилікуватися від вегето-судинної дистонії;
 • позбутися від депресивного розладу.

Процедура допомагає значно підвищити компенсаторская можливості організму, позитивно впливає на кору півкуль мозку. Поліпшується кровопостачання цього органу, збільшується кількість зв’язків між нейронами, підвищується їх активність.

Що дає обливання ніг холодною водою

Якщо ви постійно мерзнете навіть в теплу пору року, часто застуджуєтеся і «підхоплюєте» інфекції, то можливо вам потрібно відновити порушену терморегуляцію. Щоб налагодити процеси тепловіддачі і зміцнити здоров’я, обливайте ноги спочатку прохолодною, а потім холодною водою. Так ви досягнете декількох цілей:

 • зміцните серцевий м’яз;
 • підвищите рефлекторні і гуморальні реакції;
 • позбудетеся від відчуття холоду в дистальних відділах рук.

Відмовтеся від загартовування із застосуванням холодної води, якщо у вас є маткові кровотечі неясного генезу, збільшення і набрякання суглобів або варикозне розширення вен.

Корисні властивості

Регулярні обливання холодною водою несуть користь і не заподіюють шкоди. Цим обумовлена ​​їх зростаюча популярність. Все більше батьків долучають своїх дітей до загартовування з раннього віку. Першим досвідом дитини стає Хрещення – християнський обряд, який передбачає повне занурення немовляти в воду. З дворічного віку фахівці дозволяють привчати малюка до контрастному душу, що дозволяє поліпшити захисні механізми імунної системи.

Обливання холодною водою приносять величезну користь:

 • підліткам;
 • дорослим людям;
 • дітям дошкільного та шкільного віку.

Загартовування зміцнює нервову систему, підвищує стійкість до стресу, допомагає налагодити роботу внутрішніх органів. Обливання – це простий і ефективний спосіб, який дозволяє зберегти здоров’я на довгі роки, захистити організм від впливу вірусів, підтримувати позитивний настрій.

Для чоловіків

Щоденні обливання збільшують вироблення тестостерону – статевого гормону. Він бере участь у формуванні м’язової маси, надає необхідну міцність кісток, охороняє їх від руйнування. Якщо чоловік планує стати батьком, хоче виростити свою майбутню дитину здоровим і розумним, то йому обов’язково потрібно обливатися вранці. Таке загартовування покращує якість сперми, збільшує кількість і активність сперматозоїдів.

Контрастний душ підвищує фізичну і розумову працездатність як чоловіків будь-якого віку, так і жінок. Загартовані люди рідко хворіють на вірусні захворювання, швидко адаптуються до нових умов середовища. Якщо чоловік обливається холодною водою вранці, то різко зменшуються його шанси зіткнутися з погіршенням потенції.

Для схуднення

Якщо ви будете обливатися холодною водою, то зможете швидко позбутися від зайвих кілограмів, нормалізувати обмін речовин, поліпшити стан шкіри обличчя і тіла. Швидке зігрівання організму досягається за рахунок спалювання підшкірного жиру. Можна виконувати водні процедури на вулиці або у ванній кімнаті, зменшувати температуру води потрібно поступово, щоб організм не відчував стресу. Вплив холоду активує імунітет, позитивно впливає на функціональний стан внутрішніх органів, сприяє омолодженню шкіри.

Обливання змушують організм витрачати енергію, яку він видобуває саме з жирових відкладень. Поліпшується метаболізм, відбувається висновок надлишкової рідини, що дозволяє позбутися від набряклості. «Порожні» калорії активно витрачаються. Організм використовує жирові запаси, щоб забезпечити себе енергією, яка забезпечує його нормальну життєдіяльність, покриває (врівноважує) його енергетичні витрати протягом дня.

Як правильно загартовувати дітей

Ви вирішили гартувати дитини, щоб поліпшити його здоров’я? Це правильне рішення. Дотримуйтеся принципу систематичності, поступово зменшуйте температуру води. Гартувати дитини дозволяється з двомісячного або тримісячного віку. Дитячу кімнату необхідно щодня провітрювати. Дитині корисні і повітряні ванни, і умивання прохолодною водицею, і обливання. Педіатри радять відпочивати з дитиною на море 1 раз в рік.

Малюкові корисно ходити босими ногами:

 • по морським черепашок;
 • по чистій траві, мокрому від роси;
 • по гладким і округлим камінню.

Температура води для вмивання становить не більше 28 градусів. Її необхідно зменшувати кожен день на 1 градус, поки вона не стане рівною 20 градусам.

Загартовування організму холодною водою для початківців

Якщо ви тільки збираєтеся ввести в своє життя водні процедури, то переконаєтеся у відсутності протипоказань. Відмовтеся від загартовування, якщо у вас є хронічні хвороби, ви відчуваєте сильний стрес або відчуваєте занепад сил. Вилікуйте простудні та бактеріальні захворювання, гнійні рани.

Кращий варіант для новачків – часткове обливання різних ділянок тіла, енергійне розтирання мокрим рушником або контрастний душ. У разі обливань фахівці рекомендують знижувати температуру води на 3 ° C через кожні 7 дн. Так ви уникнете переохолодження і збільшите ефективність процедур.

Основні правила для початківців

Почніть з умивання обличчя прохолодною водою, яка має температуру 20 градусів. Протягом 3-5 днів умивайте вранці тільки руки і обличчя, а потім обливайте і інші частини тіла:

 • шию;
 • плечі;
 • груди;
 • стопи;
 • гомілки.

Приблизно через 20 днів ви звикнете до обливань, будете із задоволенням віддаватися водним процедурам, відчуєте прилив сил і неймовірну бадьорість. Тепер ви можете піти далі – обливати все тіло холодною водою з відра, що призведе до поліпшення терморегуляції та дозволить вам збільшити теплопродукцию на 30-40% від вихідного рівня. Через 2 або 3 місяці регулярних обливань ви можете зайнятися моржуванням – занурюватися в ополонку взимку.

Обливання холодною водою

Це відмінний спосіб, що дозволяє зміцнити здоров’я, протистояти вірусам, знайти позитивний настрій і позбутися ознак меланхолії і сезонної нудьги. Лікарі радять обливатися холодною водою тим людям, які часто хворіють на простудні захворювання, швидко втомлюються або постійно мерзнуть навіть у теплу погоду.

Якої температури повинна бути вода? Її оптимальні значення – від 24 до 32 градусів. Багатьом людям психологічно простіше обливатися саме прохолодною водою. Вони покриваються «мурашками», відчувають великий дискомфорт, коли використовують холодну або крижану воду для виконання процедур.

Обтирання вологим рушником

Це щадний варіант загартовування організму. Обтиратися рушником, змоченим у холодній воді, рекомендується початківцям прихильникам концепції здорового способу життя. До вологому обтирання можна залучати дітей, які відносяться до цього процесу як до захоплюючої і незвичайній грі. Якщо ви не готові загартовуватися радикальними методами, боїтеся простудитися і переживаєте з цього приводу, то спробуйте обтиратися вологим рушником.

Що дає прохолодна ванна

Вам варто прийняти ванну з прохолодною водою, якщо ви схильні до перепадів настрою, реагуєте на зміну погодних умов, хочете підвищити тонус. Час перебування в такій ванні становить від 15 до 18 хвилин. Ви можете додати в неї відвар цілющих трав, велику морську сіль, порошок блакитної глини або харчову соду. Прохолодна вода сприяє виведенню зайвої рідини, активації природних імунних процесів, стимуляції клітинного метаболізму.

полоскання горла

Якщо ви будете полоскати горло холодною водою, то зможете загартувати його і підвищити стійкість організму до різних факторів, які присутні в зовнішньому середовищі. Важливо привчити слизову оболонку гортані до дії низької температури, щоб переохолодження організму не викликало відразу запальні процеси.

Для загартовування гортані необхідно полоскати горло 2 або 3 рази на добу. Використовуйте воду, що має температуру не вище 24 градусів. Кожен день зменшуйте її на 1 ° C. Не можна полоскати горло водою, температура якої становить менше 9 градусів. Гартуватися таким способом необхідно протягом 3-4 місяців.

Екстремальні методики

Використовувати кардинальні способи для загартовування рекомендується повністю здоровим людям. Вони повинні знаходитися в хорошій фізичній формі і бути готові до значних навантажень. Широко відомий метод загартовування – моржування. Воно передбачає занурення в крижану ополонку, купання у відкритих водоймах взимку, розтирання тіла снігом.

Коли людина занурюється в крижану воду, то він спочатку відчуває колосальний стрес, тому відбувається викид адреналіну. Потім спрацьовують захисні механізми, і виникає відчуття «внутрішнього жару». Організм інтенсивно бореться за виживання, що призводить до активізації внутрішніх ресурсів.

Загартовування по Гребенкина

Володимир Гребьонкін прожив довге і щасливе життя, був головою Федерації загартування Росії. Гребенкин вважав, що організм необхідно відразу піддавати значним і екстремальних навантажень. Не слід його готувати до загартовування, плавно зменшувати температуру. Інтенсивне загартовування по Гребенкина передбачає кілька аспектів:

 • Навіть новачок повинен перебувати в холодній водиці не менш 15 секунд.
 • Після виходу з водойми слід залишатися на відкритому повітрі приблизно 4-5 хв.
 • Потрібно почекати, коли «тіло відпрацює холод», потім вже одягатися і збиратися додому.

Як визначити, що можна закінчувати водну процедуру? Головною ознакою є інтенсивна «хвиля спека», яка відчувається приблизно через 4-5 хв. після перебування у водоймі.

Загартовування після сауни і лазні

Налагодити терморегуляцію, відновити порушені процеси теплообміну не складе проблем, якщо вдатися до банного загартовуванню. Основу процедури складають 3 стадії:

 1. Нагрівання тіла в парному відділенні.
 2. Охолодження протягом 8-12 хвилин.
 3. Спокійний відпочинок не більше 20 хвилин.

Охолодитися після парилки можливо, якщо розтирати тіло снігом на вулиці, прийняти холодний душ, викупатися в басейні або облитися з голови до ніг крижаною водою.

Сніжне загартовування

Це цікавий метод. Потрібно пройтися по сніжному покриву босими ногами, тривалість прогулянки – від 3 до 5 хвилин. Це активізує кровообіг. Можна обтиратися снігом на відкритому місці. До сніжному загартовуванню бажано долучатися за містом, далеко від підприємств хімічної промисловості. Дихайте свіжим і чистим повітрям, отримуйте задоволення від загартовування далеко від галасливого і неспокійного міста.

моржування

Купання у відкритому водоймищі взимку – найефективніший метод загартовування. «Моржі» зізнаються, що купання дарує їм неймовірний заряд позитиву і бадьорості. Вони відзначають поліпшення стану волосся, шкіри обличчя, підвищення рівня енергетики. Багато людей традиційно збираються в січні, щоб скупатися в ополонці на Водохреща. Перед зануренням у крижану воду заборонено вживати алкогольні напої.

висновок

При виборі оптимального способу загартовування ви повинні враховувати кілька факторів. Орієнтуйтеся на свій вік, рівень фізичної підготовки, особливості терморегуляції. Якщо вам буде некомфортно відразу займатися з екстремальних методикам загартовування, то зупиніться на більш консервативних способах. Ви можете обтиратися мокрим рушником, приймати контрастний душ або ходити босоніж по траві після дощу.

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *