Рутил, фізичні, хімічні, лікувальні властивості


Рутил — широко використовуваний мінерал, який є найважливішим компонентом титанових руд. Рутилові вкраплення допомагають зробити оптичну ілюзію у багатьох дорогоцінних мінералах. Назву отримав завдяки забарвленню «rutilus», що в перекладі — червонуватий, німецьким дослідником А. Р. Вернером у 1803 році.

Німецький вчений П. С. Паллас, подорожував по Росії в 1770 році, став першовідкривачем цього мінералу. Він згадував про нього, як про променистому шерле. Інші його назви: титанова руда, шерл титановий, «волосся з голови пророка», «амуровы стріли», гранат шерловидный, криспит, червоний шерл.

Фізичні і хімічні властивості рутилу

Рутил, його хімічна формула: ТіО2. Ті — 60 %, O2 – 40 %. Має домішки: Fe, Sn, Nb, і та.

Зустрічається в чорних, бурих, червонуватих, золотисто-жовтих і жовтувато-бурих, безбарвних відтінках.

Поділ кристалів за ознакою симетрії їх елементарної комірки — тетрагональная, середньої категорії.

Колір риси в порошку — від сірувато-жовтого до білого.

Характерний алмазний блиск. Твердість мінералу — від 6 до 6.5. Щільність — від 4.2 до 4.3. Прозорість від напівпрозорого до каламутного. Має середню, недосконалу спайність.

Мінерали стовпчастого виду, мають чотири грані, з різкими смугами вздовж каменю і характерними двойниковыми срастаниями. Наступний вид мінералів – тонкі, подовженого розміру голки або «волоски», розташовані всередині каменів діоксиду кремнію. Вони називаються «Венерными волосками» або «стрілами Амура».

Рутил, його родовища

Мінерал добувається, головним чином, із сучасних та древніх берегових розсипів морів, океанів і озер. Є lagoons, deltas, на основі морів: розсипи східного узбережжя Австралії TiO2. Вони приносили річками з внутрішніх континентальних материків. Зустрічаються мінерали в стародавніх басейнах, отриманих внаслідок тиктанических розривів і накопичення опадів.

Головні місця добування знаходяться в Родовища розташовані в Australia ( New South Wales), India, Italy, Sierra Leone, South Africa, United States ( Florida, Alabama ). У Російській Федерації промислові рутилові родовища отримали популярність на Urals, Tuva. Ukrainа видобувається в місцях покладів розсипів, похованих під осадовими товщами попередніх століть.

В місцях видобутку зустрічається рутил з щільними зернистими або зливними масами, в розсипах — має вигляд окатанных зерен. Як мінерал, що входить до складу магматичних або метаморфічних гірських порід, зустрічається в granites, syenites, diorites, gabbros та інших сланцях, магматичного походження.

Набув поширення в породах метаморфічного виникнення: gneisses, amphibolites. Це кристал тріщин з явною мінералізацією, в сланцевих рудах, що сталися внаслідок зовнішніх метаморфоз alpine жив, де, як правило, він полягає в кварцових каменях.

Рутил, його застосування

Рутил застосовують при сплаві ferrotitanium, приготування Titanium dioxide, предметів з високими ізоляційними властивостями. Кристали штучно вирощеного рутилу використовуються для виробництва випрямлячів, які працюють при великих температурних режимах, в стрижнях для атомних реакторів, графітової кладки і більш ніж в 120 найменуваннях.

Очищені мінерали TiO2, маючи деякі добавки, за зразком rubin, можуть застосовуватися в світлових квантових двигунах.

Цей красивий мінерал широко використовують в ювелірно-виробної індустрії.

TiO2 в Росії дозволено як барвник, під всю харчову продукцію, з невеликими винятками.

Застосовується для фарбування цукерок, жуйок, декору виробів кондитерського виробництва. У країнах Євро Союзу і Сполучених Штатах Америки дозволяється для підфарбовування медичних препаратів. У Російській Федерації використовується у вигляді таблеток та капсул, у виготовленні аналогів рибної продукції. У виготовленні пельменів використовують для додання борошні білого кольору. Для надання милу білого кольору.

Використання рутилу в косметології

Жінки люблять проводити над власним зовнішнім виглядом всілякі експерименти, використовуючи різноманітні засоби косметичної промисловості по догляду за тілом. Величезна кількість таких препаратів має в своєму складі рутил, який застосовується як фільтр від ультрафіолетового випромінювання і надає косметиці необхідну білизну.

На несвідомому рівні світлі відтінки має асоціацію з чистим, натуральним, ніж-то тільки позитивним і корисним. Об’єктивний цей погляд щодо косметичних засобів, що містять діоксид титану?

В промисловості, випускає косметику, використовується високоочищений ТіО2, який має дрібнодисперсні частинки. Такий порошок застосовується у виготовленні тіней для повік, помад, мила, пудри. Головне завдання ТіО2 – зменшити шкідливий вплив променів Сонця на шкірний покрив. З цією роботою добавка цілком справляється, адже діоксид титану володіє якостями UV фільтра.

До переваг цієї речовини відноситься його хімічна індиферентність: він не вступає в реакцію з шкірними покривами і не викликає алергічних проявів. Між тим, він має недоліки, які більш поясняемы його фізичними і механічними якостями, ніж хімічним складом.

Одним з першорядних негативних проявів, пов’язаних з використанням ТіО2 в засобах косметики, пояснюється найдрібнішої величиною частинок. У деяких обставинах такі частинки мають здатність до збільшення, а не мінімізації дії ультрафіолетових променів на ділянку шкірного покриву, який необхідно захистити.

В дорогих косметичних засобах рутил повністю справляється зі своєю функцією. Як правило, застосування косметики сумнівних виробників, що мають цей інгредієнт, пов’язане з чималою часткою небезпеки.

Досить часто можна почути, що косметика, що містить діоксид титану, завдає шкоди здоров’ю. Вона може долати захисні бар’єри організму, потрапляти в кров, а через неї в клітини. Взагалі, істинність таких тверджень не підтверджується фактами. Так, проведені дослідження показали, що ТіО2 може викликати деякі види розладів при його вдиханні.

Між тим, косметику з цією добавкою необхідно ретельно змивати, бо найдрібніші частинки мають здатність вбирається в шкіру, тим самим порушуючи обмін повітря. На косметичних засобах діоксид титану може позначатися так: Titanium dioxide, TiO?, Е171, титанові білила.

Рутил, його лікувальні властивості

Передбачається, що рутил можна застосовувати як засіб для профілактики ГРЗ. Існує судження, що золотисто-жовтого відтінку камені покращують функцію печінки і підшлункової залози, прихильно діють на травний тракт.

Магічні властивості рутилу

Практикуючими магами рутил використовується досить рідко. Застосовується для пророцтв камінь в чорному відтінку. Деякими магами сучасності стверджується, що за допомогою тільки чорного рутилу можна здійснити подорож у часовому вимірі. Існує повір’я, що ним користуються чаклуни.

Радять для амулетів придбати мінерал золотисто-жовтого відтінку. Він має здатність притягнення фортуни в азартних видах ігор. Рекомендується носити браслет з рутилу червоного відтінку і надягати його на ліву кисть тим жінкам, які хочуть знайти коханого і створити сімейне вогнище. Для чоловіків цей кристал теж принесе добробут і щастя знайти другу половинку.

Талісмани і амулети

Маги радять маленького розміру, не відшліфований шматок мінералу, застосовувати як ладанку. Тим, у кого тяга до невідомого, радять при собі мати камінь будь-якого іншого відтінку. Рутил допомагає вченим, мандрівникам, хімікам.

Штучний рутил

У Сполучених Штатах Америки, в середині минулого століття, винайшли в лабораторії, штучний камінь рутилу. Цей синтезований кристал отримав популярність на ювелірному ринку під назвою «титанія діамант». Він став однією з найбільш вдалих алмазних підробок, виблискуючих не гірше натуральних зразків.

Такі кристали можна з легкістю відрізнити від діамантів за типовим газових бульбашок і жовтого кольору. Його показник твердості всього шість, а це означає, що він легко дряпається. Зараз синтезований рутил як підробка під almaz практично не використовується, поступившись місце матеріалами більш високої якості, в першу чергу — fianit, відомому як Zr.

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *