Що відвідати і подивитися в Санкт-Петербурзі? Фото, опис і карта пам’яток Петербурга

Стаття допоможе сореінтіроваться в Санкт-Петербурзі і відвідати всі найвизначніші пам’ятки цього міста.

Санкт-Петербург – один з головних міст Росії, друга столиця, (з 1712 по 1918 роки Санкт-Петербург був столицею Російської імперії). Інші назви Санкт-Петербурга підкреслюють його основні риси – північна столиця, культурна столиця Росії, «північна Венеція» .
Місто було побудоване за наказом царя Петра 1 і названий на його честь. Правда, місто міняв свої назви – Петроград, Ленінград, однак зараз він носить своє первинне ім’я.
Починався Санкт-Петербург з заячого острова, де була побудована Петропавловська фортеця, перша кам’яна будівля міста. Фортеця виконувала захисну роль і перекривала фарватери рукавів дельти Неви. Інші будівлі були не настільки фундаментальними, або ж, просто, дерев’яними, тому через деякий час вони занепали або були знищені пожежами, повенями, часом. Розквіт будівництва і поява того архітектурного ансамблю, який робить обличчя Санкт-Петербурга, відносять до другої половини 18 століття і далі.

ВАЖЛИВО: Сьогодні Санкт-Петербург по праву вважається одним з найкрасивіших міст світу, і це приваблює в нього безліч туристів. Санкт-Петербург входить в топ 10 найбільш відвідуваних місць Європи і в топ 20 – найбільш відвідуваних міст світу

ВІДЕО: Санкт-Петербург. Екскурсія по місту на автобусі

Туристична карта Санкт-Петербурга з пам’ятками

Щоб не загубитися в Пітері і успішно відвідати всі його визначні пам’ятки, туристам рекомендується озброїтися туристичною картою міста.

Частина туристичної карти Санкт-Петербурга з пам’ятками

пам’ятки Петербурга: станції метро

Будівництво метро в Санкт-Петербурзі почалося в 50-і роки минулого століття.
Особливістю петербурзького метрополітену є глибоке розташування багатьох його станцій. Наприклад, станція «Адміралтейська» йде вглиб на 86 м, а перегони між станціями «Невський проспект» – «Шулявська» і кілька інших знаходяться на глибині близько 100м.
Метрополітен Санкт-Петербурга розгалужується на 5 ліній, що з’єднують різні райони міста:

 1. Кировско-Виборзька
 2. Московсько-Петербурзька
 3. Невському-Василеострівна
 4. Правобережна
 5. Фрунзенському-Приморська

У метрополітені Санкт-Петербурга 67 станцій і загальна довжина шляхів більш 110 км.


Схема ліній Петербурзького метрополітену.

зимовий палац

Розташований: Палацова площа, 2, Палацова Набережна, 38.
Як дістатися: ст. метро «Невський проспект» , вихід в сторону Каналу Грибоєдова.
Години роботи: 10.30 – 18.00 (в середу – до 21.00).
Закрито: по понеділках, 1 січня і 9 травня.

Зимовий палац: екстер’єр.

Зимовий палац – колишня резиденція російських імператорів, в даний час музей, Державний Ермітаж, в якому зберігаються скарби світового мистецтва. Сам палац, навколишнє його Палацова площа т Палацова набережна складають єдиний чудовий ансамбль епохи єлизаветинського бароко.

Будівництво Палацу мало кілька етапів, і те, що ми бачимо зараз – це так званий П’ятий Зимовий палац.

 1. Перший Зимовий палац закладався ще за Петра 1. Його споруда була весільним подарунком Петру і Катерині 1 від Меньшикова, тому він називався Весільні Палати Петра 1
 2. Другий Зимовий палац
  Також будувався для Петра 1 і його сім’ї, в якому перебувала зимова резиденція царя. У ній же цар Петро 1 і помер в 1725 році
 3. Третій Зимовий палац
  Саме тоді, під час царювання Анни Іоанівни, до будівництва Зимового приступив його головний архітектор Ф.Б. Растреллі. Будівництво чотириповерхового будинку, зверненого фасадом на Неву, було закінчено в 1735 році. На той момент в ньому було більше 79 парадних залів, театр, капела, велика галерея, близько 100 спалень, багато сходів, службові та вартові приміщення.
  Пізніше імператриця Єлизавета Петрівна додала до палацу більше службових будівель, а також наказала Растреллі додати ще кілька корпусів
 4. Четвертий Зимовий палац
  був побудований Растреллі на прилеглих ділянках землі, але згодом був розібраний
 5. П’ятий Зимовий палац
  Будувався в період з 1754 по 1762 рр. і є нині існуючим Зимовим палацом. Будівництво палацу закінчувалося вже при імператриці Катерині II

Зимовий палац вночі з красивою підсвічуванням фасаду.

палац налічує 1500 внутрішніх приміщень на площі 60. 000 метрів квадратних.
Створенням внутрішнього оздоблення приміщень займалися архітектори Ю.М. Фельтен, ж.б. Вален-де Ламот, А. Рінальді і Бецкий. Пізніше були запрошені І.Є. Стасов і Дж. Кваренги. Зовнішнє пофарбування палацу нагадувала палаци Версаля і Шенбрунна. По всьому периметру палацу в спеціальних нішах розташовані вази і скульптури, що прикрашають його зовнішній вигляд.
Внутрішнє оздоблення та прикраси інтер’єрів Зимового палацу представляють собою архітектурні шедеври і можуть служити темою окремої екскурсії по музею Державного Ермітажу.
Тоді ж, за часів Катерини II і пішов початок колекції картин та інших предметів мистецтва, яким знаменитий палац.
Колекція живопису Зимового палацу починалася з картин голландсько-фламандської школи і спочатку розташовувалася в Ермітажі, тобто, в місці усамітнення.
Оскільки Катерині було незручно пропускати публіку до картинам через свої покої, вона наказала побудувати ще одне крило до палацу, куди і була перенесена колекція.

Внутрішні приміщення Зимового палацу :

Йорданська сходи
Парадні сходи, по-чудернацьки прикрашена колонами, дзеркалами, позолоченій ліпниною, стиль бароко.
Передбачалося, що через неї імператорська сім’я може спускатися до Неви для обряду водохрещення, тобто служити як би «ходом на Йордан» . Звідси і назва


Йорданська сходи.

Велика церква, стиль бароко
До неї веде Велика анфілада, над палацом височіє її золотий купол

Велика церква всередині.

Великий тронний зал або Георгіївський зал
створений за проектом Дж. Кваренгі, прикрашений кольоровим мармуром, бронзою і золотом. У центрі залу знаходився величний трон

Тронний зал зимового палацу.

Військова галерея
Була проходом до Георгіївському залі. Містить портрети генералів – героїв Вітчизняної війни 1812 р

Військова галерея.

Крім парадних і урочистих приміщень Зимового палацу, в ньому також є велика кількість розкішно оздоблених приміщень менших розмірів. Кожне з них відрізняється пишнотою і індивідуальністю обробки. Так, наприклад, Малахітовий зал.
Він прикрашений вісьмома малахітовими колонами і пілястрами, а що знаходяться в ньому каміни також прикрашені малахітом.

ЦІКАВО: В підвалах Зимового палацу служать приблизно 50 котів, найнятих на офіційну роботу по лові мишей. Традиція з котами підтримується і сьогодні ще з часів Катерини Великої

Аврора

Як дістатися: ст. метро «Шулявська» або «Площа Леніна» , недалеко від Петропавлівської фортеці та музею «Будиночок Петра Першого» .

Крейсер «Аврора» був спущений на воду в 1900 р Він брав участь в російсько-японській війні, в Першій світовій війні, але став більш відомий, коли холостим пострілом з «Аврори» був даний сигнал до штурму Зимового палацу під час Жовтневої революції.
Місцем постійної стоянки історичного символу «Аврори» стала Петербурзька набережна.

Крейсер-музей « Аврора &#187 ;.

Мідний вершник

Як дістатися: ст. метро «Адміралтейська і 10 хв пішки, двічі звертаючи наліво: спочатку на Малу Морську, потім ще раз на пл. Декабристів.

Цей найперший пам’ятник в місті є одним із символів Санкт-Петербурга.
Він знаходиться на Сенатській площі і спорудити, щоб увічнити подвиги Петра 1, царя-реформатора, що перетворилися країну.
З легкої руки поета А. С. Пушкіна його стали називати Мідний вершник. Пам’ятник Петру 1 був замовлений імператрицею Катериною, і насправді він відлитий з бронзи.
Конную статую Петра виконав скульптор Е. Фальконе, а підніжжя для статуї, так званий Грім камінь, доставили з навколишньої села.
Сам монумент і бронзова фігура царя Петра виконані символікою . Камінь-постамент має форму хвилі, що символізує факт того, що Петро відкрив Росії шлях до моря.
Цар сильною рукою стримує став на диби коня, а кінь топче змію, розпластану біля його ніг. Змія – християнський символ зла, але символіка пам’ятника передбачає, що в даному випадку змія означає поразку в Північній війні початку 18 століття шведської армії і перемогу в ній Петра 1. На голові царя – лавровий вінок, символ перемог. Рука царя вказує на Академію наук (освіта), Перропавловскую фортеця (торгівля і військова міць). Зіниці очей царя виконані у вигляді сердечок – символ любові до створеного ним дітищу.


Мідний вершник.

Вага статуї – 8 тонн, її висота – 5 метрів.
Цікаво, що статуя царя на коні має всього дві опори – це ноги коня.

Ермітаж

ЦІКАВО: Колекція світових шедеврів мистецтва державного Ермітажу, розташовується в Зимовому палаці. Це – одна з найбагатших колекцій класичного живопису, скульптури, предметів декоративного мистецтва з усього світу. Важко собі уявити, але кількість експонатів обчислюється трьома мільйонами!

Колекції Ермітажу експонуються в Зимовому палаці, в Малому Ермітажі, в Великому Ермітажі, в Новому Ермітажі і Ермітажному театрі, з’єднаними між собою.

В Ермітажі експонується багатюща колекція творів мистецтв.

Щоб оглянути всі експозиції музею, знадобиться не менше місяці. Для першого огляду можна скласти собі кілька тематичних маршрутів, щоб скласти уявлення про музеї та насолодитися екскурсією.

Картинна галерея експонує шедеври:

 • Леонардо да Вінчі
 • Рафаеля
 • Рубенса
 • Рембранта
 • Ван Дейка
 • Ель Греко
 • Пуссена
 • і багатьох інших майстрів

Ермітажний театр.

На третьому поверсі знаходиться постійна експозиція імпресіоністів «Від Моне до Пікассо» .
внизу, на нижньому поверсі, знаходяться колекції пам’ятників і предметів мистецтва древніх цивілізацій.
Любителі коштовностей можуть помилуватися ювелірними прикрасами імператорського дому Романових в Діамантової і Золотої комори.

Кілька експонатів із золотої комори ермітажу.

ВІДЕО: Ермітаж.Зімній Палац

Театри, палаци і музеї Санкт-Петербурга

Санкт-Петербург налічує близько 4200 об’єктів культурної спадщини Росії, і, в тому числі, ряд культурних об’єктів культурної спадщини ЮНЕСКО, в тому числі, центральну частину міста. Відвідати всі ці об’єкти навряд чи вдасться за один приїзд, навіть найтриваліший. Можна зупинитися на найвідоміших і знаменитих театрах, палацах і музеях. Наприклад,

Державний Російський музей
Адреса: Інженерна площа, 4.
Розташовується на територіях Міхайловскогом, Мармурового, Строганівського, Літнього палаців, а також Інженерного замку. Літній сад і Михайлівський сад також є частинами комплексу Російського Музею.
Русский музей представляє багатющу колекцію російського мистецтва в 410 945 експонатів.

Державний Російський музей.

Центральний військово -морський музей
Адреса: Площа Праці, 5.
У музейній експозиції під 700 тис. предметів, що відносяться до кораблям і морській справі. Среди них – 2000 различных моделей кораблей.
Филиалом этого музея и является знаменитый крейсер «Аврора»

Центральный военно-морской музей: часть экспозиции.

Музей Академии художеств России
Представляет работы выпускников академии, другие произведения искусства

Музей Академии художеств России.

Музей Арктики и Антарктики
Экспозиция рассказывает об исследованиях Арктики и Антарктики с истории до наших дней

Музей Арктики и Антарктики.

Музей истории Санкт-Петребурга
В музейный комплекс включены Петропавловский собор, где находится усыпальница Романовых, особняк Румянцева, Музей-квартира А. Блока, Музей печати, Музей петербургского авангарда, Шлиссельбургская крепость, крепость Орешек и другие

Усыпальница Романовых.

Музей антропологии и этнографии имени Петра Великого (Кунсткамера)
Музей развивался на основе коллекции диковинок, принадлежавшей Петру 1.
Сейчас – это крупнейшее в мире собрание (1, 2 мил. экземпляров) антропологических и этнографических предметов, относящихся к разным культурам и народам. В музее имеются Этнографический, Азиатский, Анатомический, Египетский, Минералогический, Зоологический, Ботанический, Археологический отделы

Кунсткамера.

Музей истории религии и атеизма
Экспозиция музея дает полное представление о различных религиях и верованиях народов мира, а также содержит специальные библиотеки по основным религиям

Музей истории религии и атеизма.

Театры Санкт-Петербурга: всего – около 70.
Среди них:

 1. Мариинский театр
 2. Александрийский театр
 3. Большой драматический театр им. Г.А. Товстоногова
 4. Санкт-Петербургский академический театр имени Ленсовета
 5. Академический драматический театр имени В.Ф. Комиссаржевской

Мариинский театр.

Каменный остров

Находится между речками Невками, Большой и Малой, а также между речкой Крестовкой.
Известен своими историческими памятниками, парками, дачами и усадьбами.

Каменный остров.

Петергоф

Дворцово-парковый ансамбль Петергоф (Петродворец) был основан в качестве императорской загородной резиденции в 1710 году. По замыслу дворец и парк Петергофа должны были напоминать французский Версаль, однако по своей красоте, роскоши и масштабности, Петергоф, пожалуй, превзошел Версаль.
Находится в 29 км от Санкт-Петербурга на южном берегу Финского залива.
В ансамбль входят:

Петергофский дворец.

 1. Большой Петергофский дворец с его роскошными интерьерами
 2. Сады (Верхний и Нижний) с многочисленными фонтанами, оранжереями, аллеями, беседками, различными другими изящными постройками
  Сады украшены скульптурами, вазами, цветниками.
  Фонтаны Петергофа поражают своей роскошью и красотой, но не только. Некоторые из них имеют свои секреты. Особенный наплыв туристов в Петергоф заметен в сезон открытия работы фонтанов.
  Самым известным фонтаном Петергофского дворцово-паркового ансамбля является фонтан «Самсон, раздирающий пасть льва» , находящийся в самом центре парка. Библейский персонаж Самсон символизирует победу русских над шведами в Северной войне

  Сады и фонтаны Петергофа.

ВИДЕО: Петергоф. Экскурсия по Гротам Большого каскада фонтанов

Адмиралтейская набережная

Великолепная набережная, одетая в гранит, – известнейшее историческое место Санкт-Петербурга, вдоль которого можно прогуляться, любуясь историческими постройками и украшениями самой набережной. Ее длина составляет всего лишь 414 м, на ней находятся 8 домов. Простирается от перекрестка между Дворцовым проездом, Дворцовой набережной и до Сенатской площади.
Известными украшениями Адмиралтейской набережной являются вазы и львы у восточного павильона Адмиралтейства, а также Петровский спуск.

Адмиралтейская набережная.

Петропавловская крепость

Это – историческая сердцевина Санкт-Петербурга, построенная архитектором Доменико Трезини по приказу Петра как форпост для защиты города. Однако Петропавловская крепость никогда не использовалась для военных действий. Вместо этого она всегда служила политической тюрьмой, в которой содержались в заключении такие известные личности как Радищев, Чернышевский, княжна Тараканова, декабристы, народовольцы и др.
Петропавловская крепость имеет 6 бастионов. С одного из них – Нарышкина бастиона – в полдень производится выстрел из пушки.
Известными постройками на территории крепости являются Петропавловский собор, Алексеевский равелин, здание Монетного двора и другие.

Петропавловская крепость.

ВИДЕО: Достопримечательности Санкт Петербурга – Петропавловская крепость

Интересные достопримечательности Петербурга для детей

Экспонаты музея Шоколада.

Помимо уже названных достопримечательностей, в которых всегда найдется что-то, что может заинтересовать ребенка, детям в Санкт-Петербурге непосредственно можно показать:

 1. Музей шоколада
 2. Музей восковых фигур
 3. Развод мостов города и проход под ними кораблей (ночью)
 4. Исаакиевский собор с его смотровой площадкой панорамы города и маятником Фуко внутри

ВИДЕО: Экскурсия по Санкт-Петербургу

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *