Вода Зам-Зам

Вода Зам-зам не одне століття є однією з головних мусульманських святинь. Невичерпне джерело б’є в Саудівській Аравії вже чотири тисячі років. Вчені протягом довгого часу намагаються розгадати його таємниці, адже джерело допомагає лікувати найрізноманітніші захворювання.

Послідовники ж ісламу не шукають наукових пояснень, а просто вірять в те, що священна вода Зам-зам приховує думки Аллаха і несе в собі нескінченні блага.

Історія появи джерела Зам-зам

Історія води Зам-зам пов’язана з легендою про дружину пророка Ібрахіма Хаджар. Згідно з переказами, пророк відвів дружину і свого грудного сина Ісмаїла в пустелю, де спорудив курінь. Ібрахім молив Бога про те, щоб він зробив безплідні землі придатними для життя, а також захистив його сім’ю.

Пророк залишив дружині з дитиною тільки трохи фініків і води, після чого пішов по велінню Аллаха. Хаджар злякалася за сина, оскільки Ісмаїл був зовсім маленьким. На багато кілометрів навколо не було ні родючих угідь, ні оазисів, і досить скоро у сім’ї Ібрахіма закінчилася їжа і вода.

Хаджар спробувала самостійно знайти живлющу вологу. Вона піднялася на пагорб Сафа, потім на пагорб Марва, і довгий час плутала по пустелі, але нічого не знайшла. В знемозі жінка стала молитися, і Аллах почув її. Їй з’явився ангел Джабраїл (бібл. Гавриїл). У тому місці, де немовля Ісмаїл вдарив п’ятою, забило джерело, який вважається цілющим.

Джерело з водою Зам-зам знаходиться в святих землях, в місті Мекка в сучасній Саудівській Аравії. За легендою, Ібрахім з Ісмаїлом пізніше побудували в цьому місці Каабу (мусульманську святиню) за вказівкою Аллаха. Послідовники ісламу вважають, що джерело буде існувати до судного дня.

Чому джерело називається Зам-зам

Переказ свідчить, що Хаджар, побачивши, що б’є воду, почала повторювати «зум-зум» (або «зам-зам»). У перекладі з арабської це означає «Не розбігатися, зупинитися». Жінка боялася, що джерело вичерпається, і вони з сином залишаться без води.

Хаджар почала швидко споруджувати перепону з глини і піску навколо джерела, щоб утворився колодязь. У літописах говориться, що якби вона цього не зробила, потік кинувся б далеко вглиб пустелі і, ймовірно, перетворився б на річку, а міг і затопити все довкола.

Особливість води Зам-зам

Вода з святого джерела володіє унікальними властивостями. Люди, які її вживали, розповідають, що вона має незвичайний смак і навіть втамовує голод. Рідина здатна лікувати багато серйозні хвороби. Мусульмани пов’язують цей ефект з тим, що її створив Бог.

Джерело володіє деякими особливостями, які до сих пір ставлять у глухий кут вчених:

 • колодязь завжди був наповнений і жодного разу за сотні років не висихав. Незважаючи на те, що він знаходиться в пустелі, йому не страшні ніякі посухи;
 • хімічний склад рідини залишається колишнім протягом всієї історії існування святині;
 • вода в будь-який час і в будь-якому місці залишається свіжою і смачною. Щоб її спробувати, в Мекку приїжджають віруючі з усього світу;
 • вчені не раз проводили аналізи, і завжди виявлялося, що в рідині немає ніяких небезпечних мікроорганізмів і тим більше шкідливих домішок. У ній не з’являються водорості, як в більшості водойм, отже, не змінюється смак і запах.

Довгий час воду з джерела діставали спеціально навчені люди. Її черпали за допомогою двох ковшів, розливали по глечиків і доставляли паломникам, які відвідали Мекку.

Сьогодні колодязь виглядає інакше, ніж раніше. Рідина добувають за допомогою насоса. Діаметр колодязя – два з половиною метри, а глибина – близько тридцяти. Джерело б’є крізь гірську породу, одночасно збагачуючись корисними мінералами.

Корисні властивості води Зам-зам

Мусульмани вірять, що властивості води Зам-зам залежать від того, з якою метою чоловік її п’є. Якщо хоче вгамувати спрагу – перехочеться пити. Якщо потрібно зцілення, Аллах допоможе знайти спосіб позбавлення від недуги.

Ісламський святий Абу Зарр Аль-Гіфарі стверджував, що протягом місяця нічого не їв і не пив, окрім рідини з джерела. При цьому він відмовився їсти, і навіть поправився. Вважається, що вода зберігає свою користь ще довго, тому її часто набирають про запас.

Унікальний склад рідини робить її найчистішою на планеті. Це офіційно підтвердила ВООЗ. У літрі цілющої вологи концентрація солей сягає 2 тис. Мг. Саме тому її використовують, як засіб боротьби з різними захворюваннями. Послідовники ісламу знають багато історій про те, як вода зцілювала хворих, яким не могли допомогти доктора.

Святе джерело врятував Ясру Абдурахман. Жінка страждала від виразки, яка з’явилася на лівому оці. Через неї не проходили мігрені, і поступово вона втрачала зір. Ясра вирішила здійснити паломництво, щоб попросити допомоги у Аллаха. Вмиваючись в джерелі, вона пройшла по шляху Хаджар в пустелі, після чого повернулася в готель. Буквально за лічені години виразка зникла, а зір знову знайшло ясність.

Інший випадок описує журналіст з Кувейту. Його брат був хворий на лейкемію. Не допомогла ні пересадка спинного мозку, ні прийом препаратів. Стан юнака тільки погіршувався. У Мецці він почав обливатися водою Зам-зам. Виразки на його тілі зажили через кілька днів, а ще через рік він позбувся страшного діагнозу.

Мусульмани вважають, що зцілення можливо тільки при дотриманні певних правил:

 • потрібно вірити в Аллаха;
 • людина повинна сподіватися тільки на єдиного Бога;
 • необхідна впевненість в тому, що вода вилікує, оскільки освячена Аллахом.

Вода Зам-зам з точки зору медицини

Послідовники ісламу не сумніваються в божественне походження джерела і в тому, що саме Аллах допомагає людині вилікуватися. Сучасна наука налаштована більш скептично.

Вчені не можуть дати точної відповіді на питання, яким чином рідина зцілює. Однак результати численних досліджень говорять про те, що її унікальні властивості забезпечені багатим складом.

У воді Зам-зам більше солей кальцію і магнію, ніж в будь-який інший. У ній також містяться фториди, які прекрасно дезінфікують. Її склад також включає:

 • залізо;
 • марганець;
 • мідь;
 • сульфати;
 • бікарбонати.

Правильне вживання води Зам-зам

Потрібно дотримуватися певних правил, і тоді людина зможе зцілитися, всього лише випивши води Зам-зам. Як правильно пити її, описується в священних книгах. Так, вважається, що дуже важливо вірити обіцянкам Всевишнього допомогти. Не можна сумніватися в його можливостях.

Коли віруючі п’ють з священного колодязя, вони звертаються в бік Кааби і просять Бога позбавити їх від недуги і послати своє благословення. Не можна переставати пити до тих пір, поки шлунок повністю не наповниться, а тіло не покриється потом. Вважається, що це відбувається тільки з тими, хто щиро вірить у вчення Аллаха. Напитися досхочу не можуть лицеміри і брехуни.

Цією водою матері поять немовлят, якщо у них пропадає молоко або дитина захворює. За віруваннями мусульман, священної рідини буде досить для того, щоб немовля поправився.

Вода, привезена з святого джерела, сьогодні вважається одним з кращих подарунків для мусульман. Їй запасаються при відвідуванні Мекки, і відвозять в різні точки земної кулі. Живлющу вологу п’ють, щоб слідувати вченню Аллаха, і щоб Всевишній послав віруючому свою благодать.

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *