якість води – перевірка в домашніх умови, різними методами

Для нормального самопочуття кожній людині необхідно випивати в день від 2 до 2,4 літрів чистої води. Як упевнитися, що вона відповідає нормам і є безпечною? Як краще перевірити якість питної води в домашніх умовах, використовуючи підручні засоби?

Існує багато способів:

 • кип’ятіння рідини і аналіз вмісту стінок посуду;
 • заварювання чорного або зеленого чаю високої міцності;
 • виявлення якості води з використанням дзеркала.

Продаються спеціальні набори, які призначені для тестування води і перевірки її параметрів. Визначити фізичні показники води (запах, каламутність, смакові характеристики, включення солей) ви зможете будинку. Щоб отримати розгорнутий аналіз води за хімічним складом, скористайтеся послугами співробітників надійної лабораторії.

Якість який питної води можна перевірити

Перед виконанням перевірки води на параметри якості встановіть її приналежність до певного типу. Таку субстанцію класифікують за різними ознаками.

За джерела походження H2O буває:

 • артезіанської;
 • джерельної;
 • водопровідної;
 • колодязної.

Розрізняють кондиціонованих, минулий очищення і змішану воду. Послугами незалежної лабораторії користуються люди, які хочуть дізнатися характеристики і параметри водиці, що надходить з крана. Найчастіше вона не відповідає нормам, тому вживати її без попереднього очищення не рекомендується.

Ви можете перевірити якість води будь-якого типу, в тому числі грунтової, річковий та озерної, тобто взятої з відкритих водойм. Вам необхідно самостійно доставити проби в лабораторію.

Водопровідна вода

Її інтегральні характеристики контролюються СанПіН 2.1.4.1074-01. Нормативний документ встановлює рівні вмісту у воді металів (заліза, марганцю, алюмінію, миш’яку, стронцію), перманганатна окислюваність такої рідини.

Які ще показники контролює СанПіН 2.1.4.1074-01? Він визначає гранично допустимі значення:

 • фенольного індексу;
 • залишкового хлору;
 • загальних вуглеводнів;
 • галогенорганических з’єднань.

Фахівці перевіряють загальну мінералізацію і жорсткість субстанції, що надійшла на аналіз. Вони встановлюють концентрацію коліформних бактерій, нітратів і нітритів, каламутність по формазіну. Очищена вода, що надходить з різних джерел водопостачання, використовується жителями населених пунктів для приготування їжі, господарських потреб.

бутильована вода

Вимоги до питної води, яка реалізується населенню в скляних і пластикових пляшках, визначають санітарні правила.

Таку воду підрозділяють 2 категорії:

 • першу;
 • вищу.

Органолептичні властивості повинні відповідати нормативам, зазначеним в санітарних правилах. Важливі показники сольового складу, тобто рівні вмісту в бутильованої воді хлоридів, сульфатів і фосфатів, які вимірюються в гектолітрах. Продукт, що надійшов на аналіз в лабораторію, піддається ретельному аналізу за кількома критеріями.

Фахівці визначають:

 • водневий показник;
 • запах субстанції при нагріванні до 60 градусів;
 • присмак досліджуваної рідини, колір і мутність.

Від категорії розфасованої води залежать показники газового складу, зміст в цій субстанції токсичних металів, галогенів.

Питна вода з природних джерел

Велику користь організму людини приносить вода, отримана з природних джерел. До них відносяться водойми, водосховища, криниці, піщані, артезіанські свердловини, озера. Перед використанням такої рідини вам знадобиться упевнитися в її безпеки, відповідно стандартам.

Питна вода, що отримується з природних джерел, характеризується нестабільністю та мікробіологічного, і хімічного складу. Її параметри змінюються при впливі атмосферних опадів. Скориставшись послугами лабораторії, ви зможете дізнатися достовірну інформацію про наявність чи відсутність в субстанції, взятої з природного джерела, найнебезпечніших паразитів, органічних домішок, нафтопродуктів.

Де можна перевірити воду на якість

Щоб дізнатися хімічний склад, зверніться до фахівців відповідної лабораторії. Такі послуги надають багато установ:

 • центр санітарного та епідеміологічного нагляду;
 • центральна аналітична лабораторія водозабору;
 • фахівці Росспоживнагляду, які працюють зі зверненнями громадян;
 • акредитовані лабораторії, які пропонують послугу аналізу.

Ви прагнете витратити мінімум коштів? Тоді зверніться в державну лабораторію, яка належить водоканалу або ж розташовану на території санітарно-епідеміологічної станції. Послуги даної лабораторії обійдуться вам недорого. Приватні установи встановлюють більш високі ціни на аналіз H2O.

Що потрібно зробити щоб перевірити якість води в лабораторії

Треба виконати забір води з відповідного джерела або налити її з крана. Вам буде потрібно чиста, ошпарена окропом пляшка, виготовлена ​​зі скла. Пластикова тара не підходить. Обсяг пляшки перевищує 1 літр. Не варто обробляти її дезінфікуючими засобами, адже це вплине на результати.

Постарайтеся привезти пробу в лабораторію швидше, після 24 годин вміст тари не можна використовувати. Ви бажаєте перевірити якість води, що надходить з крана? Тоді дайте їй стекти протягом 18 або 20 хвилин, а потім вже набирайте пробу і відправляйте її в лабораторію. Багато установ пропонують послугу «аналіз води з виїздом на дім». В основному це комерційні лабораторії, які не пройшли акредитацію.

Однак не варто побоюватися звертатися в такі компанії. Акредитація є дорогою процедурою, тому не всі випробувальні лабораторії можуть скористатися цією пропозицією. Тим часом, такі компанії на професійному рівні виконують комплексний аналіз якісних і смакових властивостей, параметрів безпеки H2O.

Як перевірити якість води в домашніх умовах за допомогою органолептичного аналізу

Що це таке – органолептичні якості? Як безпомилково аналізувати параметри води, використовуючи такий метод? Органолептичні показники питної води людина визначає з використанням органів почуттів (зору, нюху і смаку). Аналіз виконується з урахуванням інтенсивності сприйняття властивостей води органами почуттів.

Якщо органолептичні властивості досліджуваної води не проходять перевірку, то це є підставою проведення ретельного і комплексного аналізу в лабораторії. Приступимо до розгляду способів, які використовуються для визначення якості H2O і можуть застосовуватися будинку в будь-який час.

 1. Наповніть пляшку, виготовлену зі скла або пластику, водою з природного джерела або крана. Закрийте її шийку кришкою, помістіть цю ємність в прохолодне місце. Через 48 годин відкрийте пляшку і подивіться, як змінилося її вміст, чи не з’явився наліт на стінках ємності. Якщо ви побачили наліт або помітили маслянисту плівку, яка виступила на поверхні, то відмовтеся від вживання такої води. Вона містить шкідливі речовини.
 2. Наберіть воду в чайник, поставте його на сильний вогонь. Коли рідина закипить, не вимикайте плиту, а зменшіть вогонь до мінімуму і продовжуйте кип’ятити воду від 12 до 14 хвилин. Після кип’ятіння протягом заданого часу почекайте приблизно 20 хвилин, коли рідина трохи охолоне. Потім злийте вміст чайника в іншу ємність.

Подивіться, чи не залишилися на стінках вапняні відкладення і накип.

Сірий колір накипу вказує на перевищення концентрації Fe. Коли відкладення мають жовтий колір, то це є ознакою високої концентрації кальцію.

7 способів перевірити якість питної води в домашніх умовах

Виконайте аналіз у своїй міській квартирі або заміському будинку.

Існує 7 надійних способів:

 1. Додати 40-50 мл перевіряється водиці в скляну прозору посуд, в якій знаходиться міцно заварений чай. Якщо напій змінить свій колір, стане каламутним, тоді воду не варто пити.
 2. Капніть 1-2 мл рідини на скло. Тепер зачекайте кілька хвилин, коли вона повністю випарується. Після повного випаровування води перевірте поверхню скельця. Поверхня скельця повинна залишитися чистою, це одна з ознак що вода підходить для вживання в їжу.
 3. Якщо ви утримуєте прісноводних молюсків, що відносяться до сімейства уніоніди, то помістіть їх в ємність, наповнену водою. Якщо молюски сховалися в своїх раковинах, вода не відповідає прийнятим вимогам.
 4. Помийте руки за допомогою твердого мила. Якщо воно дає мало піни, вам доводиться знову намалювати руки, то ваша вода відрізняється підвищеною жорсткістю.
 5. Реакція H2O з перманганатом калію дозволить виявити якісні характеристики води. Тривожна ознака – придбання водою жовтого відтінку.
 6. На високоточних вагах порівняйте масу зразків H2O. Перша проба – перевіряється вами рідина, друга – свідомо якісна вода, наприклад, взята з кулера. Маса зразків повинна бути приблизно однаковою. Допустима похибка 1-2%.
 7. Оцініть воду по її зовнішньому вигляду, запаху. Не допускається наявність стороннього і яскраво вираженого запаху, домішок різного роду і мутного осаду.

Скористайтеся будь-яким з наведених способів. Тоді вам не потрібно звертатися в перевірену лабораторію і оплачувати її послуги.

Як перевірити якість води в квартирі за допомогою тест систем

Для виконання тестів водопровідної води купите спеціальні пристрої, компактні набори, оснащені різними реагентами. Купити їх можна в інтернеті, в роздрібних магазинах, які реалізують населенню хімічні тест-системи, які підходять для проведення швидкого і достовірного аналізу.

Тест-системи – портативні і недорогі аналізатори. Вони застосовуються для точного і ретельного контролю. Чи не складе проблеми вибрати відповідний аналізатор, щоб визначити рівень pH водної субстанції, концентрацію залишкового хлору, вміст заліза, катіонів і нітратів в H2O.

Як перевірити якість води за допомогою спеціальних датчиків

Якщо необхідно швидко перевірити показники рідини, то застосовуйте спеціальні смужки-тестери. Це лакмусові паперові смужки, їх ціна складає від 300 рублів за комплект. Кожна з лакмусових смужок забарвлюється в певний колір після контакту з досліджуваної рідиною.

Разом з вимірником такого типу ви отримуєте інструкцію, де наводиться опис відповідності одержані квітів з вимірюваними параметрами H2O. Більш дорогий варіант – набір реактивів і хімікатів, що дозволяє провести вдома повноцінну експертизу якості, встановити безпеку водиці.

Як і де можна перевірити якість води зі свердловини

Якщо ви отримуєте воду з піщаної свердловини, набираєте її з колодязя, то займіться перевіркою її якості 1 раз в 8-10 місяців. Часто така субстанція має перевищення рівня допустимої концентрації по залізу, нітратів, солей кальцію. Якщо ви хочете бути впевненим, що показники води відповідають нормам, наберіть пробу рідини і відправте її в лабораторію. Після буріння свердловини обов’язково потрібно звернутися в відповідну компанію, замовити розгорнутий аналіз.

Як перевірити якість дистильованої води

Для визначення високої жорсткості води використовуйте салінометр – компактний і простий прилад. Він безпомилково перевірить цю гідрофізичного характеристику. Концентрація солей не повинна перевищувати 5 мл на літр.

Виміряти водневий показник (кислотність) дозволить pH-метр – автономний і економічний прилад. Він коштує недорого. Щоб виміряти електропровідність дистиляту, вам знадобиться кондуктометр. Визначити рівень вільного хлору допомагає високоточний пристрій, яке називається Хлорометр. Концентрація цієї речовини в дистильованої воді не повинна перевищувати 0,02 мг на літр.

Залиште свій коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *